Напружені дні настали для тих, хто свого часу пригнав з Польщі машини на єврономерах за декілька сотень доларів. Президент, підписавши   закони  №8487 та №8488, які легалізують ввезені з порушенням митного та податкового законодавства автомобілі з європейськими номерами, змусять власників або ж розмитнити їх, або ж вивезти у ту країну, звідки пригнали.

І хоча водії машин очікували такий фінал, проте все ж таки надіялися, що це наступить не одним днем. Тому  багатьом людям, які  у ніч 25 листопада поверталися в Україну через  митний пункт пропуску «Устилуг-Зосін», довелося повертати кермо у бік Польщі або ж вносити певну грошову заставу. Оскільки більшість не була до цього готова, додому поверталися вже без машин.

Устилуг  у перший день дії законів  “стогнав” від навали автомобілів та акції протесту, яку організували незадоволені політикою держави вояжери. Здебільшого ті, хто возив товар  на такс-фрі. Поблизу митного переходу скупчилася декількасотенна юрба, а усі вулиці Устилуга, прилеглі до митниці, були запруджені автомобілями на єврономерах.  Поряд з протестуючими стояли наряди поліції, за брамою – підсилений наряд прикордонників. В’їзд до Польщі загородили автомлобілем, тому в’їхати до Європи не було можливості навіть тим, хто там проживає. З польської сторони випускали тільки автомобілі на українській реєстрації. Декількакілометрова черга скупчилася  на польській стороні.

Люди незадоволені, розлючені та некеровані. Хтось вимагав  нардепа Гузя, хтось нецензурно критикував владу, хтось Президента, який підписав закон. Хтось кричав, щоб повернули транзит. Багато хто обурювався, що не знав про закон, утім вже давно підрахували, у скільки обійдеться розмитнення. То про яке незнання закону йдеться?

Ближче до вечора палили шини, не обійшлося й без спиртного, благо поряд супермаркети. Залишилися у виграші таксисти, котрі відразу ж вловили тему та швиденько приїхали у прикордонне місто, щоб вивозити до Володимира людей, які  очікували в автомобілях перетин кордону для перевезення товару.

Власкору “Володимирмедіа” вдалося поспілкуватися із декотрими з тих, кого  безпосередньо торкнувся закон. Жительці Устилуга пані Ірині не повезло: перетинаючи  кордон у ніч 25 листопада, їй митники заявили про нові правила. Жінці довелося  повернутися до Польщі. Для цього  польські митники навіть окремий пас відвели.

Ще одна пані, яка намагалася з маленькою дитиною повернутися з товаром, там і залишилася. Прохала митників пропустити, але ті, посилаючись на закон, відмовили. Виникає інше питання:  навіщо  таких  діток возити до Польщі? На ту норму товару? Це  – знущання над дитиною. Люди скаржаться на те, що немає роботи,  а виживати якось треба.  Однак  народ звик до таких заробітків.  Як говорить більшість тих,  хто їздить по товар: «посидів добу і три сотні маю у кишені». А скільки ж тоді заробляє той, хто сидіть за кермом? Навіть коли товар конфісковують, штраф на себе бере “смертник” – людина, яка погоджується, щоб на неї його виписували. Якщо совісний власник товару, заплатить. В іншому випадку ця проблема стає проблемою “смертника”. Але у виграші є власник, який далі спокійно возить товар, приплачуючи людям, і заробляючи на цьому немалі кошти. По 100-150 злотих за людину беруть посередники, які возять на роботу. Виходить, є чого критикувати президента?

Але попри незадоволення народу, багато хто з устилужан радо вітає закони. Як розповіла пані Наталія, поблизу будинку якої щоночі паркуються євробляхи, очікуючи черги до Польщі, їй вже набридло не лише вирівнювати огорожу,  а й прибирати тару та лайно так званих українських «європейців», які, як вона наголосила, ведуть себе як бидло. Не так чоловіки, як напівп’яні дівки з цигарками в зубах та банкою лонгера в руках.

Про те, що рано чи пізно доведеться “бляхарям” розмитнювати автомобілі, можна було зрозуміти після того, як Президент побував на Ягодині. Відразу ж після його візиту, під час якого Петро Порошенко мав змогу побачити кілометрові черги із європейських автомобілів, які   ввезені без розмитнення, у ЗМІ з’явилася інформація про те, що він дав доручення розробити відповідний закон.

Устилуг декілька років тому вже потерпав від подібних акцій. Зокрема після того, як прикордонники відмовилися контролювати чергу та зняли пост у сервісній зоні. Відразу ж розпочалися акції протесту, блокування митного переходу та “народження” організації з місцевих активістів, які почали контролювати чергу. В результаті, декого упіймали на хабарі, решта тихенько умила від усього руки.

На момент написання матеріалу з Устилуга надійшло повідомлення про те, що напроти школи «активістами» перекрито дорогу державного значення. Також перекрили у районі Лісного озера. Люди, котрі повертаються додому з роботи, змушені шукати інші шляхи.

Нещодавно стала відома причина “зміни місця дислокації” бляхерів. З власних джерел видання дізналося, що “відстоюванням їх прав” зацікавились польські митники, котрі попросили відеозапис інциденту з польськими дипломатами, яких відмовлялися пускати п’яні мітингувальники, стукаючи кулаками по машині. Дізнавшись про це,  їх як вітром здуло, і вони перемістились ближче до міста, залишивши після себе купу сміття, пляшок після горілки, шини та згарища, а також закопчені дорожні знаки. Місцеві мешканці, котрі живуть поблизу переходу, скаржаться на те, що  їм не було чим дихати через чорний дим, у деяких будинках вікна залишились закопченими. Почорнів і синьо-жовтий прапор, який майорів над кордоном. Тепер  дії бляхарів відчує місто. Вже не може проїхати сміттєвоз КП “Полігон” і вивезти сміття. Що буде далі – дасться знати. 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!