Останнім часом у засобах масової інформації активно обговорюється тема незаконної вирубки лісу, який вивозять під виглядом дров у країни ЄС. Вже за кордоном він перетворюється на чудову деревину, з якої  виготовляють меблі та інші вироби. Найбільше у цьому плані страждають Карпати, які з кожним роком все більше лисіють. Щоб уберегти зелені легені планети, Прем’єр-міністр оголосив війну контрабанді лісу, а Президент наклав вето на законопроект, який пропонує кримінальну відповідальність за незаконну вирубку.

Попри те,  дослідження британської неурядової організації Earthsight, яка дослідила 18 лісозаготівельних ділянок у чотирьох найбільших лісозаготівельних регіонах України,  показали, що український ліс рубають і вивозять такими темпами, що за чотири роки його експорт до країн ЄС зріс на 75%, перетнувши позначку в 1 млрд. євро у 2017 р. З України до країн ЄС імпортується незаконного дерева більше, аніж із країн Латинської Америки, Африки та Південно-Східної Азії разом узятих. Більше, аніж із будь-якої іншої країни світу.

Видання вирішило поцікавитись ситуацією вирубки лісів на Волині, зокрема, на території Володимир-Волинського району. На ці та інші питання дав відповіді провідний інженер ДП «Володимир-Волинського лісомисливського господарства» Микола ІВАНИЦЬКИЙ.

Миколо Івановичу, яким чином відбувається рубка лісу на території лісництва?

– Раз у десять років підприємство ВО«Укрдержліспроект» здійснює лісовпорядкування усіх лісів, утім числі й тих, що є у складі Володимир-Волинського ДЛМГ. Затим створюється проект організації розвитку для ведення лісового господарства по підприємству, яким користуємося протягом вищевказаного періоду. Останній раз лісовпорядкування (комплекс заходів, спрямованих на  забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної й всебічної інформації про лісовий фонд України) здійснювалося у 2012 році. У процесі були визначені ділянки, які освоюватимуться до 2022 року. Фронт робіт включає зокрема й насадження дерев та рубки. Звичайно, протягом десяти років у природі відбувається чимало змін, які вносять корективи у намічені плани. До них відносяться як посуха, буревії, шкідники, які не тільки завдають збитків, а й гублять екологію.

Так, протягом  минулого року працівниками підприємства було проведено на 120-ти гектарах санітарні та суцільні рубки. Варто зазначити, аби одержати дозвіл на вирубку пошкоджених дерев, варто погодити це з відповідними інстанціями. Тому якщо хтось думає, що лісівники вирубують що їм забажається,  помиляється. До пошкодження  лісових масивів призводить короїд, який розпочинає вражати тонкі гілки дерева із верхівки, після чого  хвоя осипається, кора відлущується, що з часом призводить до загибелі дерева в цілому. Паралельно з тим, такі комахи переносять на своїх лапках грибкові хвороби, які уражають деревину. Деревина уражається так званою «синявою». Хочу підкреслити, ця комаха полюбляє лише соснові породи, вік яких становить 30 років і більше. Та останнім часом з’являються осередки й на  молодих насадженнях. Як він поведе себе далі тяжко спрогнозувати.

–  Однак вирубуються не лише ялини і сосни, а й приміром, червоні дуби. Про це видання писало кілька місяців тому…

– Як я вже попередньо говорив, обстеженням лісових угідь займаються фахівці, котрі визначають ступінь пошкодження дерев і приймають відповідні рішення. Тож стверджувати, що зрубали здорове дерево, не можна. До того ж це говорять люди, котрі не є спеціалістами у лісовій галузі. Якщо у когось виникають сумніви, він може звернутися до нас за роз’ясненням. Також заготівля деревини  відбувається не тільки у процесі санітарних рубок. А й від рубок головного користування на основі розрахункової лісосіки, яку розробив ВО «Укрдержліспроект» та затвердило Міністерство екології та природних ресурсів.

– Які заходи вживаються для боротьби з короїдом? Адже якщо нічого не робити, це може призвести до знищення соснових порід…

– Однією з найбільших загроз для короїда є холод, точніше – сильний мороз. А у нас, і в Європі, лісова місцевість якої, до речі, теж страждає від шкідника, в останні роки спостерігається  потепління, що дає можливість йому розмножуватися. Наразі найефективнішим методом у боротьбі з короїдом є вибіркові та суцільні санітарні рубки. Окрім того, намагаємося знищувати шкідників за допомогою птахів,  розвішуємо шпаківні,  щоб якнайбільше пернатих гніздилося у лісі. Та й прогрес не стоїть на місці,  в Харкові є лабораторія, у якій виводять жуків-етномогафів, що поїдають короїда. Є сподівання, що найближчим часом вони «працюватимуть» в усіх лісах України. Інших варіантів як його позбутися поки не має. Методу оприскування хімікатами, які б допомогли знищити жука, ми не можемо застосовувати, оскільки це негативно вплине на флору і фауну. Адже окрім короїда у лісі живуть звірі, птахи та інші живі організми, навіть більше, неподалік знаходяться населені пункти.

 – Якими насадженнями замінюєте зрубані дерева?

-У наших розсадниках росте понад  півтора мільйона  сіянців із понад як 10 деревних порід. Для регіону лісоутворюючими  породами є сосна та дуб звичайний, але останніми роками ми розширили асортимент деревних порід. Створюємо мішані насадження, оскільки доведено, що такі насадження є стійкішими до пожеж, природних явищ та хвороб лісу. На території  ДП «Володимир-Волинського лісомисливського господарства» ростуть дуб звичайний та червоний, сосна звичайна і кримська, модрина європейська, ялина, псевдотсуга, ясен звичайний, вільха, береза, черешня, клен гостролистий, абрикос, ялиця… Та на цьому ми не зупиняємося і думаю, що цього року нове висіємо на розсаднику. Протягом минулого року ми висадили лісу на 169 га. Загалом лісовідновлення відбулося на 216 гектарах.

– Чи залучаєте громадськість до посадки дерев?

-Звичайно. Щороку у рамках Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу в твої руках» разом із представниками громадськості садимо ліс. Минулого року нам допомагали Володимир-Волинська та Іваничівська РДА та районні ради. Також долучаються ОТГ, учасники АТО, школярі.  Загалом, намагаємося прищеплювати любов до природи дітям. З цією метою проводяться різноманітні заходи, організовується конкурси, створюються шкільні лісництва. Нещодавно було утворено Оваднівське та Галинівське, усього їх на території району є вісім. Окрім вищевказаних маємо Березовичівське, Устилузьке, Стенжаричівське, Микитичівське, Губинське та Павлівське. В останньому навіть облаштували польовий клас, де діти вчаться берегти ліс. До речі, охочим опанувати професію працівника лісової сфери підприємство оплачує навчання у виші.

 – Чи трапляються випадки незаконної вирубки?

-Так. У 2018 році нами зафіксовано 29 випадків. В результаті яких зрубали 66 кубів лісу, завдавши збитків державі на 312 тисяч гривень. Відшкодовано 11 кубів на суму 37 тисяч.

– Насамкінець хотілося б дізнатися про плани…

– Їх вистачає у працівників лісового господарства. У 2019 році плануємо заготовити  7,5 т. лісового насіння, висадити лісових культур на площі 140 га, здійснити механізований догляд за лісовими культурами на площі – 1200 га.; провести рубок формування та оздоровлення лісів на площі понад 500 га.; облаштувати мінералізовані смуги загальною протяжністю 150 км.. та ін..

Насамкінець хочеться підкреслити: не потрібно шукати у лісниках ворогів. Останнім часом в мережі інтернет масово розповсюджуються фейкові фото вирубаних Карпат в Румунії, ешелони  лісопродукції в Китайській народній республіці та інші. Все це спрямовано на дезінформацію українського народу. Висадити ліс, доглянути, виростити його – робота не одного дня. Щодня тисячі лісівників і в сніг і мороз, і в дощ і в спеку працюють над примноженням лісів по всій Україні. Побачити результат не можна одразу, він дасться знати через 80-100 років.

Жанна БІЛОЦЬКА

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!