Учора, 19 січня у районному будинку культури відбулася зустріч лікаря нейрохірурга-онколога Антона Шкіряка з жителями міста, котрі завітали, щоб не тільки дізнатися про причини виникнення онкології, а й як їй запобігти. Окрім того, по закінченні заходу з кожним охочим він провів консультацію.

Нагадаємо: захід, до якого долучилась Церква  адвентистів 7 дня, відбувся за підтримки депутата міськради Максима Климюка та молодіжної ради при міськвиконкомі. Як зазначив організатор, хвороба, яка щороку молодшає, колись торкнулася й його бабусі, котрій сьогодні 85 років. Її життя врятувало те, що захворювання виявили на ранній стадії, і вона пройшла лікування. Однак не усім вдається діагностувати онкологію вчасно, у багатьох випадках люди дізнаються про неї тоді, коли вже нічим допомогти не можна. Тому він сподівається, що сьогоднішня зустріч з лікарем-окологом стане корисною для кожного, хто завітав на неї і допоможе запобігти смертельній хворобі.

-Його звали Олександр і йому було 32. Він прийшов до мене з біллю у спині і сказав, що лікарі йому поставили діагноз – невралгія. І ось півтора року він лікує цю хворобу, а вона не проходить, – почав  свою розповідь Антон Шкіряк. – І коли я поцікавився, чому прийшов до мене? Почув, що не в змозі більше терпіти біль й вирішив звернутися до нейрохірурга. Ми провели обстеження, яке показало недоброякісну пухлину з метастазами у хребті.  На жаль, цей чоловік помер. У цьому випадку медики не змогли вчасно виявити онкологію, що вартувало людині життя. Я це веду до того, – онкологія підступна хвороба, й нерідко проявляє себе на пізніх стадіях. Але вчасна діагностика – єдиний спосіб запобігти її.

  За словами Антона Шкіряка, у 2018 році  в Україні від раку, який є на другому місці за смертністю у світі, померло 70 тисяч українців. Загалом в Україні на нього хворіє 1 мільйон чоловік. У віці 30-74 років у чоловіків найбільш поширені злоякісні новоутворення легенів і шлунку, а у жінок – злоякісні новоутворення молочної залози.

– Є 11 факторів, що найбільше вливають на  виникнення раку. Перша з них – паління, зазначає лікар. – У моїй практиці трапляються пацієнти, котрі звертаються до нас з кашлем. На запитання, скільки часу кашляють, – відповідають, рік-півтора. Під час обстеження виявляємо рак, нерідко на запущеній стадії. Дізнавшись про діагноз, у них виникає одне запитання: «Чому я»? Тому дуже раджу перед тим як взяти до рук цигарку, добре подумати. Те саме стосується і тих, хто обирає електронну сигарету, яка на перший погляд, ніби не несе шкоди. Але вже є перші дослідження, що це далеко не так. Тому краще не починати.

  2 причиною виникнення злоякісного утворення  є недодастатня фізична активність або малорухливий спосіб життя.  Антон Шкіряк радить тим, хто любить проводити його на дивані, починати рухатись. 3 – спиртне, 4 – генетика, 5 – ультрафіолет.

-Так, саме любителі сонячних ванн або солярію ризикують захворіти на рак шкіри, – додає лікар. – Для прикладу хочу розповісти історію , яка трапилась з моєю бабусею, котра, до речі, є професором медицини. Вона дуже полюбляє сонце. Якось я приїхав до неї у гості і випадково помітив зміни кольору родинки на її тілі. Мені вдалося переконати пройти обстеження, у ході якого з’ясувалося, це – меланома. Ми зробили резекцію і видалили велику частину шкіри з м’язами. Після операції вже минуло кілька років, бабуся, на щастя, жива, здорова. Але вже з сонцем є обережною. Загалом, ультрафіолет збільшує ризик виникнення меланоми на 20%. Тому раджу не зловживати сонячними ваннами та солярієм, а перед засмагою наносити сонцезахисний крем.

    6 причина виникнення раку – віруси та папіломавіруси, які здатні викликати онкологічні захворювання. 7 пов’язана зі шкідливою їжею, зокрема, йдеться про м’ясні продукти, які лікар радить обмежити у раціоні. 8 – надмірна вага, 9 – вживання достатньої кількості води знижує ризик виникнення раку. Тому Антон Шкіряк радить випивати 12-13 склянок у день. 10 причина, що викликає онкологію, – стрес. І завершує у цьому списку 11-й фактор ризику – ігнорування профоглядом. Тут лікар радить робити скринінг, який  відносять до заходів профілактики, тобто запобігання розвитку раку, а також проходити ранню діагностику, яка дає можливість виявити хворобу на її початку. Не треба боятися лікарів, радить він. І додає, чимало людей відмовляються проходити профогляд через страх виявлення хвороби. Однак саме раннє діагностування дає шанс на повне одужання.

Чи впливає чорнобильська катастрофа на виникнення раку? На це питання із залу Антон Шкіряк відповів, що йому вдалося побувати у Чорнобилі, де вимірювався рівень радіаційного фону. Як зазначив, він є вищим у Києві. А там, як не дивно це звучить, радіації немає. Більше того, у Чорнобильській зоні неймовірно гарна природа і багато звірів. Загалом, підкреслив він, вона розвивається там, де немає людей. Чорнобиль – доказ сказаному. Щодо самого захворювання, лікар підкреслив, тих, кого по-справжньому торкнувся Чорнобиль, вже давно не має в живих. А сьогодні, як він зазначив, причиною онкологічних захворювань стають інші чинники, про які він розповів.

Насамкінець, директор санаторію «Барвінок», що у місті Новий Розділ (Львівська область) Володимир Венчак, котрий теж був запрошений на захід, розповів про діяльність закладу та вручив путівки двом володимирчанкам – Вікторії Бондаренко та Насті Янчук. Обидві дівчинки ведуть боротьбу  із онкологією. Окрім того, Максим Клим’юк організував збір коштів для Анастасії, котра перенесла дві операції, і якій нещодавно збирали кошти на лікування. Кожен, хто завітав на захід, мав змогу підтримати дівчинку добровільними внесками. В результаті, вдалося зібрати 6 тисяч гривень.

Після завершення зустрічі Антон Шкіряк провів приватні консультації.

Жанна БІЛОЦЬКА

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!