Медична реформа повільно, але впевнено набирає обертів. ЇЇ основною метою є забезпечення усім громадянам України рівний доступ до надання якісних медичних послуг та зробити так, щоб у центрі системи охорони здоров’я був пацієнт. Одним із таких кроків у цьому напрямку є сімейна медицина, яка надає право пацієнтам обирати лікаря. Як відбувається процес  у Володимирі-Волинському ? Скільки пацієнтів вже підписало декларацій з сімейними лікарями? Яких послуг слід очікувати від них? Про це та інше у розмові з  головним лікарем Комунального підприємства «Володимир-Волинський центр первинної медичної допомоги» Катериною ЧУБОК.

 -Катерино Василівно, яка ситуація із писанням декларацій у лікарні?

– Станом на сьогодні підписано 46 тисяч 686 декларацій. З них АЗПСМ №1 ЦПМСД  – 26128, АЗПСМ №2 ЦПМСД  – 8859. Березовичівська сільська рада – 2161, Оваднівська ОТГ – 2855, Устилузька ОТГ – 3683 декларацій. Варто зазначити, лікар загальної практики-сімейний лікар, Тетяна Пахольчук , яка прцює в останній, найшвидше набрала максимальну кількість угод, не дивлячись на те, що усі переукладали їх у зв’язку із переходом у комунальне підприємство. Щодо педіатрів, найшвидше справилась із завданням Лілія Камінська, – 900 декларацій.

– Яка їх кількість є максимальною для одного лікаря?

– Оптимальна кількість пацієнтів для сімейного лікаря становить 1 800, для дільничного терапевта — 2 000, а для педіатра — 900. Якщо ж кількість декларацій не перевищуватиме оптимальну більше, ніж на 10%, то вони будуть оплачені за тарифом  370 грн/рік на людину із  застосуванням вікових коефіцієнтів: від 110% + 1 декларація до 120% – понижувальний коефіцієнт 0,8; від 120% + 1 декларація до 130% – коефіцієнт 0,6; від 130% + 1 декларація до 140% – коефіцієнт 0,4; від 140% + 1 декларація до 150% – коефіцієнт 0,2; від 150% + 1 декларація і всі наступні – коефіцієнт 0. Наприклад, якщо ліміт перевищено більше, ніж на 10%, до тарифу 370 грн/рік на людину застосовуватиметься коефіцієнт 0,8, якщо більше ніж на 20% — 0,6 і так далі.

За пацієнта віком від 18 до 39 років діє базовий тариф, який становить 370 грн, за дітей віком від 0 до 5 років діятиме віковий коефіцієнт 4 (1480 грн), віком 6-17 – віковий коефіцієнт 2,2 (814 грн); пацієнтів віком 40-64 років – віковий коефіцієнт – 1,2 (444 грн); за пацієнтів віком від 65 років – віковий коефіцієнт 2 (740 грн).

Термін, до якого пацієнти повинні підписати декларації? І чого слід очікувати тим, хто не зробить цього?

– кінцевого терміну підписання декларацій немає.Проте, хочу зазначити,що наш бюджет у 2019 році складається з коштів, які надходять за заключені декларації, і до липня  оплачується обслуговування пацієнтів, які приписані у нас згідно з статистичними даними, але не заключили декларацій з лікарем. На цю категорію виділено 120 гривень. Після завершення терміну фінансування на них припиняється. Але це не означає, що їм відмовлять у наданні медичної допомоги, чи, як дехто каже, вона стане платною. Однак такі пацієнти зіштовхнуться з рядом незручностей. Приміром, щоб потрапити до лікаря, будуть змушені чекати поки він прийме тих, які уклали з ним декларації. Тому рекомендуємо не зволікати із їх підписанням, щоб у відповідних умовах отримувати медичну допомогу та у повному об’ємі скористатися послугами, передбаченими нашими нормативними документами.

 -Про які послуги йдеться?

– Мова йде про безоплатні послуги, які проводитимуться  за направленням сімейного лікаря. До них входить  вакцинація згідно з календарем щеплень, загальні аналізи крові, сечі, глюкози крові, загальний холестерин, електрокардіограма, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на тропонін, ВІЛ, вірусні гепатити

 – Чи зросла заробітна плата у сімейних лікарів, як очікувалось, і на скільки?

– У середньому зарплатні лікаря та медсестри, яка закріплена за ним, зросли удвічі.  Крім того, у січні ми до нової заробітної плати додали премії, які є стимулюванням за кількість укладених декларацій. Так, лікарям, які набрали максимум – 2 тисячі гривень, медсестрам – 1000, тим, у кого менше – 1000 і 500 гривень.  Приємною новиною є те, що суму преміювання плануємо  збільшити.

  – Багатьох цікавить питання викликів додому…

– Їх ніхто не скасовував, але кількість на порядок зменшилася. Це пов’язано із тим, що до реформи дільничні лікарі обслуговували певні території,  географія яких сьогодні значно розширилася через пацієнтів з інших населених пунктів, які уклали з ними декларації. Він не матиме можливості одночасно бути на виклику й приймати пацієнтів, які чекатимуть його під кабінетом. Тому рекомендуємо  приходити на прийом навіть із тих міркувань, що у лікарні можна зробити аналізи, при потребі рентген… До слова, якщо лікар і прийде на виклик, рекомендуватиме хворому провести обстеження в амбулаторії для встановлення діагнозу.

А як бути тим, у кого висока температура або ж є підозра на інфекційне захворювання? Варто зазначити, що саме зараз в Україні масово хворіють на кір…

– На базі лікарні працює фільтр, який обмежує таких хворих у контакті зі здоровими людьми. Пацієнтові не потрібно звертатися до реєстратури, це робить медсестра фільтру, яка й повідомляє лікаря, котрий здійснює огляд. Таким чином ми намагаємося мінімізувати контакт між хворими та здоровими людьми.

Щодо захворювань на кір, я більш ніж упевнена, що на нього хворіють не щеплені люди. Це показує й практика. У Володимирі-Волинському спалах цієї хвороби  було виявлено у ЗОШ №2, де, як з’ясувалося, найнижчий рівень щеплень. Найліпші показники у ЗОШ №3. Щодо дошкільних навчальних закладів, варто відзначити, що передовими  у цьому плані є дитсадок №2 «Казка», «Вишиванка», «Дзвіночок». Попри те, що вакцини достатньо, і запобігти захворюванню є можливість як дітям, так і дорослим, нею користаються не усі. Варто знати,  ті, хто контактував з хворими на кір, повинні упродовж 72 годин провести термінове щеплення. У випадку, коли хтось не пам’ятає, чи має сумніви у тому, що йому робили вакцинацію, або боїться, що вакцина може принести шкоду його здоров’ю, в обласній санепідемстанції проводять обстеження щодо напруження імунітету до кору. Як бачимо, у МОЗ  створили усі умови й для цієї категорії пацієнтів аби запобігти захворюванню. Вибір залишається за кожним.

До 1 липня, термін, до якого процес підписання декларацій є найбільш важливим, залишається кілька місяців. У кожного громадянина є час для того, аби обрати того лікаря, якому довірить своє здоров’я, і скористатися правом на отримання вищевказаних послуг.

Жанна БІЛОЦЬКА

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!