Останнім часом віруси все частіше атакують українців. То грип вкладає людей у ліжка, то кір розкидав свої щупальця чи не всіх куточках України. Лікарі б’ють на сполох і закликають запобігти хворобам шляхом вакцинації, оскільки здебільшого саме її відсутність є причиною захворюванню.

  Лікар загальної практики медицини, терапевт, завідуюча Володимир-Волинської АЗПСМ №1 Ірина БІЛЕЦЬКА розповідає, що медичний заклад забезпечений вакцинами і радить не нехтувати ними, адже спалах інфекції, навіть такої, яка давно не давала про себе знати, може трапитись у будь-який момент, у будь-якому регіоні.

– Так, ми радимо зробити щеплення проти дифтерії та правця. Вакцинація призначена не тільки дітям, а й дорослим, – говорить Ірина Володимирівна. –  Імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років. Тому необхідна  ревакцинація. Згідно календаря щеплень, дорослим роблять планові щеплення проти дифтерії та правця кожні 10 років. Такі щеплення в державних закладах охорони здоров’я проводять безоплатно.

  Дифтерія –  гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом та призводить до запалення переважно слизових оболонок ротоглотки, загальною інтоксикацією й ураженням серцево-судинної та нервової систем. Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів. Серед основних симптомів: біль у горлі, підвищена температура, лихоманка, набряк слизової оболонки ротоглотки,  наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, набряк шиї, збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

  Ускладнення від дифтерії можуть включати: блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м’яза (міокардит), ураження нервової системи, нефрозонефрит,    легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).

  На щастя, упродовж останніх років у місті та районі хворих на дифтерію не виявлено. Все тому, що у свій час населення було охоплене щепленнями. Однак в останні роки кількість вакцинованих проти дифтерії та правця зменшилася. Причина – відсутність вакцини та відмова батьків від щеплень своїм дітям. Сьогодні, запевняє Ірина Білецька, вакцини достатньо, і закликає не нехтувати щепленнями від цих небезпечних хвороб, які нерідко спричиняють летальний результат. За словами лікарки, кілька років тому дві жінки померло від правця. 

   Правець – це захворювання, яке вражає центральну нервову систему та проявляється через судоми на тлі постійного напруження скелетних м’язів. Хвороба передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Можна інфікуватися правцем при потраплянні бруду у рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Симптоми можуть з’явитися з 3 по 21 день після зараження: стиснення щелеп, м’язові спазми – часто в шлунку, болісна напруга у всьому тілі, проблеми з ковтанням, головний біль, лихоманка та надмірне потовиділення, зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття, неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм), ламкість кісток, ускладнення дихання.

Ускладнення, які може викликати правець: закупорка головної або однієї з дрібних гілок легеневої артерії  згустком крові, що потрапив з інших частин тіла через кровообіг, пневмонія, легенева інфекція, правець, як і дифтерія, може призвести до смерті. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті майже стовідсоткова. 

Насамкінець, Ірина Володимирівана додає, дедалі більше людей звертається у лікарню за щепленнями. Адже розуміють, яку небезпеку криють у собі хвороби. Вона звертається до усіх, хто ігнорує вакцинацію,  дослухатись до порад лікарів  і зробити щеплення, щоб не трапилось лиха.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!