«Воронячу проблему» у Володимирі-Волинському неодноразово порушували місцеві ЗМІ та самі містяни. Зокрема, йдеться про сквер Дверницького, який найбільше облюбували птахи. Окрім того, що поробили на деревах гнізда, вони ще й створюють незручності, загиджуючи територію. Через це відпочиваючі сквер намагаються обійти або якнайшвидше пробігти з одного кінця в інший. Прикро. Бо там і лавки гарні поставили, й освітлення провели. А посидіти не можна. Є ризик потрапити під приціл ворон, і тоді вже не до відпочинку буде.

Місцева влада намагалася боротися з пернатими, придбавши спеціальний прилад, який мав би відлякувати їх, але, за словами міського голови, він не допомагає. Дискусії довкола цього питання не припиняються. Одні виступають за будь-які методи боротьби з воронами, інші – проти. Та остаточного рішення так і не знайдено.

У деяких містах, для прикладу, зрізають крона дерев або ж саме дерево. Але це не вихід. Також встановлюють акустичні відлякувачі, які, на жаль, створюють дискомфорт для відвідувачів парку гучними звуками, а також негативно впливають на інших птахів. Варто пам’ятати, що навіть ті ж голуби та горобці запобігають розмноженню шкідників. Відстрілювати теж не можна, оскільки сквер є громадським місцем відпочинку, до того ж такий спосіб не є гуманним.

То що ж робити з цими птахами? І як зробити так, щоб сквер мав привабливий вигляд, і на голову нічого не падало.

З соцмереж вдалося дізнатися про кілька видів боротьби з воронами. Перший – збивати гнізда до того, як вони почнуть виводити пташенят. Другий – встановити ультразвукові відлякувачі там, де найбільше пернатих. Третій – комплексна обрізка, яка дасть можливість зробити парк світлішим, оскільки відомо, що ворони полюбляють темні місця. Четвертий – яструб, який є мисливцем за воронами. Він ховається між дерев, помітивши здобич, атакує її. П’ятий, більш ощадливіший та дієвий підказав володимирчанин Віталій Харчук. Він пропонує специфічну обрізку дерев, яка враховує методику ворон будувати гнізда. Обрізка, за його словами, настільки делікатна, що після неї не буде помітно, що дерева обрізали. Для цього потрібна автолюлька і бензопила на довгій штанзі. Пан Віталій додає, що дану методику випробував на каштанах біля культурно-мистецького центру за допомогою штурмової драбини, яку позичає у пожежників. Він навіть готовий проконсультувати, як правильно це зробити. Однак, як розповідає Віталій Харчук, місць, де «господарюють» ворони» у Володимирі, є чимало. Зокрема, у центрі біля «Приватбанку», напроти автостанції де сидить король Данило, а також біля міської ради. І потрібно щось із цим господарюванням робити. Адже це насамперед – центр міста.

Загалом, вони дуже розвелися після того як почали різати дерева вздовж таких трас як Верба-Любомль, Верба -Володимир, Верба-Білин- Стенжаричі. Там птахи гніздилися на  старезних тополях та ясенах, і практично іх ніхто там не помічав, бо то за межами міста. Крім того у 2014 -2015 роках вирізали масу дерев вздовж дороги Володимир-Зимне-Павлівка. Куди пішла деревина, можна тільки здогадуватися, беручи до уваги те, що у сусідньому місті знаходиться “Кроноспан”.

Крім того для ворон та граків необхідна харчова база. Оскільки ці птахи можуть шукати корм в радіусі  пяти кілометрів навколо гнізда. Прикладів харчової бази чимало: відкриті смітники з харчовими відходами навколо згаданого скверу,  смітник біля кінотеатру, на задвірках ресторанів “Маяк”, “Дружба”, та на інших прилеглих вулицях. За межами міста також достатньо сміттєзвалищ стихійних. От ворони й обрали для себе місце проживання – сквер та центр міста. Якщо зрізати дерева у парку,  вони перелетять на дахи багатоповерхівок. І проблема виникне вже у їх жителів.

На порозі літо. Пора відпочинку. І люди захочуть присісти на лавках під кронами дерев у старому сквері. А ще не варто забувати, що наш Володимир прагне бути туристичним. Принаймні, так говорять владці. Але для цього не тільки потрібно бруківку укладати біля міськради, а й, як бачимо, інші недоліки усунути. Бо що думатиме турист про княжий град, крокуючи загидженими доріжками до музею, а на голову йому ляпатимуть «воронячі подарунки». І які у нього залишаться враження від перебування? А ще у сквері знаходиться ДРАЦС, де укладаються шлюби. І, ой, як не приємно знаходитись гостям біля будівлі або ж на її обляпаних сходах. Тож може варто пошукати гуманний спосіб: як змусити переселитися в інше місце ворон? Чи й далі будемо закривати очі на загиджені сквери та центр міста? До речі, наші владці часто бувають за кордоном. Може варто поцікавитись, як там вирішується це питання?

Фото Віталія ХАРЧУКА

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!