У Володимирі-Волинському на території храму святих мучениць Віри, Любові, Надії та матері їх Софії відбулося урочисте відкриття пам’ятного знаку вимушеним переселенцям-холмщакам. Преосвященний Матфей єпископ Володимир-Волинський і Турійський відслужив молебень біля Холмської ікони Божої Матері, яка стала подарунком церкві від педколеджу імені Агатангела Кримського. Після чого разом з її настоятелем отцем Євгеном здійснили обряд освячення пам’ятного знаку.

З промовами виступили Ярослав Киба, міський голова Петро Саганюк, науковий співробітник історичного музею імені Дверницького Богдан Янович, помічник народного депутата Андрій Бокоч та голова міськрайонної організації «Холмщина» Юрій Грицюк, котрий подякував усім небайдужим за збереження та вшанування пам’яті депортованих західних українців. Та зазначив, що упродовж усього часу, якого велися роботи, усі питання вирішувались досить легко. У непростий  момент знаходились потрібні люди і завжди було з ким порадитись та знайти вихід з будь-якої ситуації, окрім того, відносно швидко вдалося зібрати необхідні кошти.  Завдяки наполегливій праці Галині Борбелюк робота по втіленню задуманого проводилася організовано. Юрій Грицюк висловив щиру вдячність молодому архітектору Тарасу Дукельському за дизайн монументу, а настоятелю храму отцю Євгену за те, що погодився розмістити пам’ятник на території церкви. До встановлення долучилась уся громада, нардеп Ігор Гузь, міськрада, небайдужі містяни, підприємці, ТзОВ “Володимир-Волинський хлібозавод”, ТзОВ «Гербор-Холдинг», депутати міськради Андрій Принда, Максим Климюк. Вартість монументу разом зі встановленням обійшлася у 200 тисяч гривень.

2019 рік оголошений роком памяті депортованих українці у Польщі.  У другу неділю вересня на державному рівні вшановують роковини депортації – примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944–1951 роках.  Тоді майже півмільйона – 482 тисячі – людей, частину з яких примусово — переселили до УРСР, від 1944–го до 1946-го року. Зробив це комуністичний режим радянського союзу та Польщі. На зміну їм прибули поляки та євреї, які мешкали на території радянської України.

У 1947 році тих українців, що відмовились виїжджати до СРСР, польська влада в ході «операції Вісла» депортувала на північ і захід Польщі. За кілька місяців примусово переселили майже 150 тисяч українців.

Ще кілька десятків тисяч українців були позбавлені батьківських домівок під час обмінів прикордонними ділянками між СРСР та Польщею у 1948, 1951 роках.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!