Напередодні нового опалювального сезону депутати міськради Максим Клим’юк, Роман Горошкевич, Сергій Барщевський та голови Володимир-Волинських ОСББ відвідали місто Трускавець.

Мета поїздки – консультації стосовно організації роботи ОСББ, комунальних підприємств та встановлення індивідуального опалення у багатоквартирних будинках.  Саме у цьому місті 90% багатоквартирних будинків створили власні об’єднання і всі вони переведені на індивідуальне опалення.

У Трускавці немає «Теплокомуненерго», як посередника між надавачами послуг та кінцевими споживачами. Більш детально про індивідуальне опалення розповімо у наступному матеріалі. В цій статті спробуємо розібратись, як маленьке містечко у Львівській області змогло стати одним з лідерів в Україні по рівню економічного та соціального життя.

Трускавець є районним центром, який пережив такі ж потрясіння, як і всі маленькі міста України за часів її незалежності. Але дещо відрізняє сучасний Трускавець від більшості маленьких міст, йдеться про його радикальні реформи, які запрацювали з приходом нового міського голови Андрія Кульчинського.

Заради справедливості, варто зазначити, місто всю свою історію було туристичним за рахунок природних джерел мінеральних вод. Хоча розвиток став помітним саме за останні роки. Уся справа у ставленні міського голови до проблем Трускавця й ефективне їх вирішення.

Перші кроки для вирішення проблем міста.

У першу чергу варто відходити від радянської моделі керування містом. У сучасних умовах Трускавець розвивається дуже динамічно. Влада відмовляється від комунальних підприємств, перевела всі багатоквартирні будинки (крім гуртожитків) в ОСББ. Таким чином давши можливість людям самим керувати своїм майном.

«Я особисто допоміг створити 7 ОСББ у місті. Ходив по квартирах будучи депутатом міської ради, переконував людей, – наголошує Андрій Кульчинський. – А коли став міським головою,  попросив усіх голів об’єднань скласти акти, в яких зазначити недоліки, які повинна була ліквідувати попередня влада. І коли ми ці акти закрили, повністю відійшли від обслуговування багатоквартирних будинків».

При цьому власники квартир мають абсолютну свободу у виборі керуючої компанії, міська влада не створювала на базі ЖЕКу власну, а значить і не втручалась у внутрішні справи ОСББ.

Системний підхід та ефективність.

Міський голова Трускавця досить радикально розв’язує проблеми міста, за що й отримує багато критики. Але ефективність його діяльності надзвичайно висока.

«Ми намагаємось вирішувати всі питання з максимальною користю для містян. Коли ремонтується дорожнє покриття, відразу прокладаються і газові труби та інші комунікації. Навіщо робити зайву роботу. – зазначив міський голова.

Також влада передала у приватну власність чи розформувала більшу частину комунальних підприємств. Це стосується водоканалу, ЖЕКу, теплокомуненерго тощо. Прибиральники отримують 12 тисяч гривень, напевно тому воно є таким чистим. Інсталяція «Я люблю Трускавець» вартує 70 тисяч гривень.

Безкоштовний проїзд у транспорті мають усі пільгові категорії громадян, а маршрутні таксі зобов’язані перевозити безкоштовно усіх пенсіонерів у місті  (6 людей у курортну зону).

«Ми платимо перевізникам 1 мільйон гривень на рік за перевезення пільговиків та пенсіонерів. Якщо умови наших домовленостей не будуть виконуватись, ми просто знайдемо іншого перевізника. Але поки ніяких нарікань зі сторони підприємців не було», – зазначив Андрій Кульчинський, додавши, що для вирішення сезонних проблем регулярно закуповується техніка.

  Вклад у майбутнє та популяризація міста.

Багато уваги приділяється розвитку молоді. Андрій Кульчинський активно підтримує Трускавецьку Школу мистецтв.

«Коли я став мером, активно просував ідею встановлення в нашому концертному залі балетної сцени. Спочатку мешканці міста скептично ставились до цього, але ми задум реалізували. Тепер щоразу на виступах львівської балетної трупи аншлаг. Також постійно проводимо фестивалі, маскаради та інші культурні заходи. В результаті кількість учнів у Школі мистецтв зросла на третину».

У Трускавці є 4 бібліотеки, одну з них нещодавно переобладнали під урбан-бібліотеку. Крім книг є комп’ютерний зал, і зал для проведення зустрічей. Відтак, там відбуваються авторські читання, творчі зустрічі з письменниками та цікавими особистостями, творчі вечори організовують майже щотижня.
Для любителів ярмаркувати у місті  пропонується традиційні Різдвяні та Великодні ярмарки. Це – найкраще місце, аби відчути святкову атмосферу й дізнатися більше про традиції святкування на Західній Україні.

Аби розповісти світу про можливості унікального курорту, міська влада спільно з саніторно-курортними комплексами організовує промоційні тури для іноземних журналістів та туроператорів, відвідує туристичні виставки, проводить різного роду конференції, семінари, круглі столи тощо.

 Інвестиції та бюджет.

Міський голова активно бореться за інвестиції у місто.  «Я особисто веду перемовини з більшістю потенційних інвесторів, і хоч це деколи б’є по печінці (сміється), але результат є. Зараз відкриваються нові готелі, заклади харчування, а це нові робочі місця та надходження в бюджет. Я чітко усвідомлюю, що за інвестора варто боротись».

При цьому Андрій Кульчинський досить радикально діє з недобросовісним бізнесом у Трускавці.

«Мені, можна сказати, пощастило. Коли став міським головою, у Трускавці уже все було продано, тому ніхто не скаже, що новий міський голова нажився на оборудках з нерухомістю чи землею. Але через це стало важко залучати нових інвесторів і наповнення бюджету помітно скоротились. Ми створили комісію, яка повинна максимально ліквідувати тіньовий бізнес. Враховуючи, що головний дохід міста – це туристи,  в першу чергу ми зайнялись оподаткуванням приватних готелів. Підняли податок на землю у 6 разів, для тих осіб, які придбали земельні ділянки під будівництво комерційних об’єктів, а насправді «законсервували» свої інвестиції. Так було багато нарікань, але процес зрушив з мертвої точки. В результаті у місті майже немає закинутих ділянок огороджених будівельним парканом».

Місто чисте, безпечне, з хорошою інфраструктурою. Діти, літні люди, соціальні групи мають достатньо міської опіки. Нема проблем з опаленням домівок,  90% будинків мають статус ОСББ і місто всім допомагає різними цільовими програмами. В Трускавці з 2016 року цілодобове водопостачання, вночі всі вулиці освітлені, на вулицях багато зелені. Це основні характеристики міста, яке завдяки мудрому керівництву відійшло від радянської моделі керування, запровадило радикальні реформи, та увійшло до списку міст України з кращими економічними та соціальними показниками.

На запитання: як за короткий період вдалося досягти таких результатів, міський голова пояснює просто, – головне, побороти усі корупційні моменти, перестати відмивати бюджетні кошти через збиткові комунальні підприємства і домогтися, щоб гроші людей ефективно працювали на громаду. На жаль, поки наші посадовці шукають причини й недолугі аргументи проти різних ініціатив, підключаючи, час від часу фейкові провладні медіа, та зосереджують свою активність лише на негативі в містах, які натомість знайшли можливості, щоб усе працювало. Тому й продовжуємо жити у минулому сторіччі з радянською моделлю керування, міським головою, який узурпував владу, перетворивши місто на сіру зону, яку чомусь оминає інвестор. І попри запевнення більше не балотуватись на посаду очільника міста, за інсайдерською інформацією,  збирається на наступну каденцію, «бо так люди хочуть».  Але все покажуть вибори: чи й далі залишатимемось у радянському союзі чи робитимемо все, щоб нам і нашим дітям хотілося жити у місті.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!