Минулого тижня у рамках обміну досвідом делегація з Володимира-Волинського у складі депутатів міськради Максима Климюка, Олега Венгера, Сергія Барщевського, голови ОСББ Миколи Кліщука та помічника нардепа 19 округу “ЗЕкоманди” Павла Горошкевича відвідала місто Долина, що на Івано-Франківщині, де зустрілася з міським головою Володимиром Гараздом, секретарем міської ради Віктором Гошиликом, заступниками міського голови  Ігорем Жовніром та Володимиром Смолієм, керуючою справами виконкому Світланою Сапетною та  начальником відділу енергозбереження, інвестицій та муніципального розвитку Наталією Головатою.

Володимирчан насамперед цікавило питання переведення централізованого опалення на індивідуальне. У розмові з мером та представниками влади вони дізналися й про таке:

Прикарпатське містечко є майже ровесником Володимира-Волинського,  датою заснування вважається 979 рік. У ньому проживає понад 20 тисяч людей.  Його основу становить нафтова промисловість. Колись на території видобували сіль, була солеварня, яка з часом перестала працювати.

Долина стала першим містом в Україні, яке відмовилося від системи централізованого опалення, надавши перевагу індивідуальному. Процес зайняв три роки і у 2007  закрили центральну котельню. Володимир Гаразд, який є  президентом асоціації “Енергоефективності міста України”, не приховує, було непросто. Його слова підтверджують  Ігор Жовнір та Віктор Гошилик, яким теж довелось не солодко на той час. Тиск з боку столичних чиновників, які звинувачували у розвалі енергетичної системи та постійні перевірки з боку контролюючих служб заважили роботі, але завдяки дружній команді однодумців вдалося завершити почате. Володимир Степанович говорить, котельні були збитковими, чимало жителів встановлювали парапетні котли, тож сама ситуація спонукала до таких дій. Владою надавались безкоштовні консультації, для малозабезпечених діяла програма компенсації частини витрат на придбання котлів. Деякі будинки не мали підключення до газу і там встановили електричне опалення. Але зіштовхнулись з проблемою: не витримували навантаження у холодну пору кабелі. За рік вдалося виправити ситуацію і сьогодні люди не мають проблем. 12 років минуло відтоді, як долиняни економлять на опаленні і ніхто не пошкодував, що відмовився від централізованого.

Завдяки системі «Прозоро» вдалося продати за непогані кошти об’єкти, які роками не могли реалізувати. На черзі підвальні приміщення, які вже пішли у продаж.  Володимир Гаразд зазначає, якщо місто має бачення на об’єкт, варто залучати кошти через різні проєкти, або інвесторів, в іншому випадку ліпше продати. У приклад наводить приміщення колишнього ЖЕКу, за яке могли отримати чималі кошти, але вчинили інакше. За європейські гроші переобладнали його на шикарний центр підтримки бізнесу. Те саме з центральною котельнею, яка наразі законсервована, її планують використати під торгівельний  або харчовий заклад. Стратегічно важливі об’єкти влада не поспішає продавати, і радить так робити іншим містам.

Здійснено утеплення та заміну вікон у бюджетній сфері. Три садочки з п’яти забезпечуються теплом від альтернативних джерел енергії, гаряча вода  у них завдяки сонячним панелям.

Збиткові комунальні підприємства ліквідували. Серед таких –   ЖЕК.  На їх місце на конкурсній основі зайшли дві приватні компанії, які обслуговують будинки. Варто додати, у місті діє ряд програм для жителів на умовах співфінансування. Одна з них передбачає покриття 50% витрат на заміну даху, вікон у під’їздах та інші види робіт у місцях загального користування.

   У 2008 році  почали замінювати лампи розжарювання на енергозберігаючі натрієві. За 5 років вдалося забезпечити вуличним освітленням усе місто,  зменшивши споживання електроенергії і збільшивши площу освітлення у 6 разів.

 2009 році міським головою у Брюсселі була підписана «Угода мерів», приєднання до якої передбачало напрацювання плану дій щодо зменшення споживання енергоносіїв та запровадження системи енергоменеджменту.  За два роки був розроблений план дій сталого енергетичного розвитку міста, що у подальшому підштовхнуло інвесторів до співпраці. Завдяки цьому були залучено багато кошти, за які вдалося зробити чимало у сфері енергозберігання.

Угода мерів – ініціатива, започаткована Європейським Союзом, яка об’єднує місцеві та регіональні органи влади, що беруть зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії. Зокрема, зменшити споживання традиційних ресурсів на понад 20%, викиди СО2 на понад 20% та використовувати понад 20% електроенергії з альтернативних джерел.

  За програмою Кіотського протоколу у 2010 році Долина отримала кошти, які залучила на утеплення дитячих садочків та лікарню. Бюджетні установи та усі медзаклади переведені на твердопаливне паливо, завдяки інвесторам котельні переведені на альтернативні види палива.  Місто  єдине в країні може похвалитися сертифікатом системи енергоефективного менеджменту європейського зразка.

    1 млн 73 тис. євро надійшли з Євросоюзу у 2015 році на  термомодернізацію житлових будинків за умови співфінансування  мешканцями будинків – 20% , 20 % – містом. Таким чином утеплено 30 відсотків будинків. Оскільки кількість бажаючих зробити своє помешкання теплим і комфортним зросла, влада продовжує шукати програми, спрямовані на утеплення будівель.

У Долині немає жодного бігборду, окрім одного, – на якому зображений Степан Бандера, якому у 2010 році присвоєно звання почесного громадянина міста. За словами керуючої справами виконкому Світлани Сапетної, рекламні щити псують вигляд міста, і тому від них вирішили відмовитися. До речі, Долина є першим в Україні містом, де знесли пам’ятник Леніну. А ще за кошти меценатів встановлено пам’ятник  “Борцям за українську державу”  та пам’ятний знак Героям Небесної Сотні, на якому викарбувані імена загиблих.

У парку відпочинку прекрасне озеро, яке влада віддала під опіку громадській організації, яка доглядає за ним та зарибнює. Навколо нього – бігова доріжка. Купатися заборонено, а от відпочивати на березі – будь ласка.

Попереду чимало планів, які міський голова разом з командою, яка, як він зазначає, є запорукою успіху у будь-якій справі, збирається втілювати. Один з них – розвиток соляної промисловості. Як вже говорилось попередньо, Долина має запаси не тільки нафти, а й солі, яку колись видобували, і яка є символом міста.  Влада вже шукає шляхи залучень європейських коштів у розвиток нової галузі. Окрім того, у місті чимало законсервованих нафтових свердловин, які можна використовувати у якості  джерел теплової енергії.  Та в Україні ще до такого не дійшли, хоча за кордоном такі технології досить ефективно працюють. Володимир Гаразд не полишає надії, що вдасться досягнути згоди з відповідними структурами і втілити задумане через пілотні проекти. А ще  хоче перевести місто на енергетичну незалежність, використовуючи вітрову та сонячні енергії.

Чомусь здається, у нього все вийде, бо зібрав біля себе потужну команду однодумців, з якою місто впевнено рухається уперед. Важливу роль відіграє й підтримка громади, яка довіряє та поважає свого мера.

Володимирчанам Володимир Гаразда порадив брати участь у різноманітних проєктах, залучати інвесторів та не боятися розпочинати процес переходу з централізованого опалення на індивідуальне. Бо, як показує практика, – це вигідно як для людей, так і для міста.

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!