Через те, що громада не платить, дитині відмовляють у можливості навчатися у школах Володимира-Волинського

09.10.2020 | Статті | перегляди:

  До видання звернулася жителька села Володимирівка Марія Туровчук. Жінка виховує донечку, яка у цьому році пішла у перший клас. Проблема, з якою поділилася, полягає у наступному. Річ у тім, що дитину відмовилися брати у міську школу.  Тому змушена щодня з пересадками добиратися до Зимнівської.

   – Доїжджаємо маршруткою до міста, де у центрі пересідаємо на іншу, яка їде у Зимне. По-перше: це далеко, по-друге – незручно, – розповідає пані Марія. – Інші діти з села навчаються у місті, а для наших, бо ще є одна дитина-першачок, не знайшлося місця. Намагалася влаштувати донечку у ЗОШ №5 імені Кореневського, але там відмовили, пояснили це браком місць, у ЗОШ №2 погодилися взяти, але сказали принести гарантійний лист від голови ОТГ. Коли принесла, теж відмовили. Куди тільки не зверталася: до міського голови Петра Саганюка, прокуратуру, дзвонила та писала листи у вищі інстанції, результату – нуль. Причину, по якій не хочуть брати дитину, пояснили небажанням голови Зимнівської ОТГ платити. Натомість очільник ОТГ В’ячеслав Католик видав талони на безоплатне довезення, але ж дитина мала, сама не буде їздити і мені треба її возити. А на дорогу тільки на мене щодень йде 46 гривень, не рахуючи, того, що їй потрібно купити якогось печива. Мама іншої дитини теж обурена, що доводиться добиратися самотужки. Із цим питанням зверталася до голови громади. Але й далі продовжує добиратися своїм ходом. Я в розпачі. Хто у цьому винен, і куди нам далі звертатися? 

  Голова Зимнівського ОТГ В’ячеслав КАТОЛИК у коментарях пояснив, що знає про ситуацію, і не розуміє, на яких підставах дитину не беруть до школи Володимира-Волинського. Тим більше, що директори навчальних закладів не мають нічого проти, щоб діти ОТГ навчалися там. Та додає, що все впирається у рішення міського голови, який поставив умови, щоб за них платила Зимнівська ОТГ, і вимагає сплатити борг. В’ячеслав Католик  говорить, освіта в Україні є безкоштовною, до того ж на місто приходить освітня субвенція, яка йде за кожним учнем незалежно від його прописки чи місця проживання у кожен навчальний заклад. Чим більше дітей навчається, тим більше вона має коштів.  Каже, у Зимнівській школі також вчаться діти з міста, але жодних проблем щодо оплати він  не висуває.  

 Начальник управління освіти молоді і спорту В’ячеслав ПЕТРУК по-своєму коментує ситуацію, про яку теж знає:

– У перших класах ЗОШ №5 налічується 93 учні з міста, при нормі не більше 90. З одного боку, ми не маємо права брати дітей, з іншого – не маємо права відмовляти тим, хто проживає у районі обслуговування. В’ячеслав Католик знає умови, на яких ми працюємо не тільки з Зимнівською ОТГ, а з іншими громадами, але чомусь відмовляється виконувати їх.

  Отже, є освітня субвенція, яка спрямовується на оплату праці з нарахуванням педагогічних працівників. Натомість оплата комунпослуг, доїзду, а також усі витрати на зарплату прибиральників–кухарів тощо лежить на місцевих бюджетах. І це досить великий шмат фінансування. Та оскільки навчальні заклади відвідують учні з прилеглих ОТГ, у нас є укладені угоди з цими громадами, що вони покриватимуть витрати за своїх дітей, утім числі і з Зимнівською. Загалом, на одну дитину обходиться близько 4 тисяч гривень у рік. Зарічанська, Устилузька та Оваднівска ОТГ платять, а ось Зимнівська чомусь не хоче. При тому що від її голови ми отримали чимало гарантійних листів, у яких запевнив, що платитиме. Але жодної копійки так і не отримали. На контакт В’ячеслав Католик не йде, на жодне письмове звернення не реагує.

На сьогодні з Зимнівської ОТГ у навчальних закладах Володимира-Волинського навчається 72 дитини та 4 у – садочках. Хоча пан Католик стверджує, що цифра є завищеною, бо їхніх дітей навчається 22. Ми пішли на поступки і погодилися, але ситуація не змінилися. Борг громади перед містом сягає – 72 тисячі гривень по навчальних закладах, 10 тисяч 600 гривень – по міжшкільному комбінату. Утім діти й надалі продовжують навчатися у школах, до яких добираються самі. Хоча їхній під’їзд згідно Ст. 13 ЗУ Про освіту від 05.09.2017 № 2145-VIII, повинен забезпечити орган самоврядування. У даному випадку – це Зимнівська ОТГ.

 Особи, які здобувають повну загальну середню освіту, проживають у сільській місцевості і потребують підвезення до закладу освіти і у зворотному напрямку, забезпечуються таким підвезенням за кошти місцевих бюджетів, у тому числі із забезпеченням доступності відповідного транспорту для осіб з порушенням зору, слуху, опорно-рухового апарату та інших маломобільних груп населення.

На запитання: що робити дитині, яка стала заручницею ситуації, В’ячеслав Петрук відповідає, що це питання часу. Бо рано чи пізно, батьки не тільки цієї дівчинки, а й інших дітей, вимагатимуть у голови Зимнівської ОТГ В’ячеслава Католика організувати під’їзд до начальних закладів. І він буде змушений це робити. Тому варто подумати про придбання шкільного автобусу, або вирішити питання з власниками маршруток. Як це зробили ми, домовившись з перевізником Ігорем Павловським.

Прикро, що у цій недолугій ситуації, якої не повинно було бути, страждають діти. І чи не трапиться так, що наступного року двері міських шкіл зачиняться перед іншими, через подібну причину. Дуже хочеться сподіватися, що питання все таки вирішиться позитивно, і громаді вдасться віднайти фінансування за навчання СВОЇХ дітей та вирішити питання з перевезенням.

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини