Діти, гаджети, залежність від голубих екранів та інші проблеми, пов’язані з ними

11.12.2020 | Статті | перегляди:

   Ми живемо у час  інформаційних технологій, і наш діти звикли до мобільних телефонів, планшетів, електронних книг чи комп’ютерів. Але  чи добре це з точки зору здоров`я та комунікації? Та який вплив мають на психіку?

Все більше у ЗМІ з’являється інформації про залежність від голубих екранів. А після запровадження карантину вона зросла у рази, оскільки діти більше часу стали проводити перед ними. Крім дистанційного навчання, яке відбувається за моніторами, вони продовжують сидіти перед голубими екранами й після нього. Внаслідок чого з’являється не лише залежність, а й чимало інших проблем.

    Так, володимирчанка пані Ольга розповіла, що її восьмирічна донечка стала скаржитися на головні болі, млявість, апатію, а віднедавна почала часто бігати до туалету зі скаргами на сечовий міхур. Жінка була змушена звернутися до лікарів за допомогою, але результати обстеження не виявили проблем з фізичним здоров’ям дитини. Та помітила, як тільки почала забирати телефон у дівчинки, саме у той час та бігла до  туалету. Ольга зрозуміла, що проблема криється у підсвідомості дитини. Спробувала замінити гаджет на альбом з олівцями та фарбами, донечка почала забувати про звичку. А коли після карантину пішла до школи, проблема поступово відійшла на задній план. На жаль, каже Ольга, через роботу мало залишається часу для дитини, чоловік теж весь день зайнятий, інколи ще й у відрядження їздить. Ввечері потрібно встигнути приготувати їсти, повчити уроки. Лише на вихідні вдається побути з донечкою і присвятити їй весь свій час. Також зізнається, ізоляція негативно впливає на психіку дитини. Бо замість того, щоб комунікувати з однолітками та відвідувати школу, та змушена майже весь день сидіти у чотирьох стінах.

  Ірина, мама третьокласника, поділилася переживаннями щодо постійних страхів сина. Жінка розповідає, після того, як школи пішли на карантин, дитина весь день сама знаходиться вдома і більше часу проводить або у телефоні, або за телевізором. Оскільки Ірина сама виховує хлопчика, бабусі та дідуся немає, змушена бігти на обід додому, щоб переконатися чи з ним усе гаразд. І коли повертається на роботу, а також перед сном, він просить побути з ним, бо боїться сам залишатися у кімнаті.

  Мама п’ятирічної Софійки розповідає, також стала помічати зміни у поведінці дівчинки після того, як «підсадила» її на  планшет, за яким та проводить чимало часу. Жінка працює у сфері краси, і деколи приймає клієнток вдома. А щоб дитина не сумувала, дає їй пограти в ігри або подивитися мультики. Та останнім часом почала помічати, що Софійка неохоче йде гуляти на вулицю, натомість просить залишитися вдома і дати планшет або телефон.

 Лікарка-педіатриня, директорка медичного кабінету “Pediatrics – сучасна педіатрія” Віта Сакуляк радить дозувати час, проведений дитиною біля екрана та контролювати її дозвілля в Інтернеті. Щоб забезпечити дитину гарним самопочуттям, важливо підтримувати достатній рівень її фізичної активності, сформувати здоровий раціон та слідкувати за гігієною сну. Та найголовніше – зміцнити віру у себе нормальними стосунками у сім’ї.

– Окрім того, варто взагалі не давати планшетів дитині, якій не виповнилося двох років.Такими є рекомендації Американської академії педіатрії. – говорить лікарка. – А ще варто обмежити тривалість використання гаджетів дітьми від 2-5 років однією годиною і весь час перебувати з нею біля екрана. Відмовитися від ігор та відео із великою кількістю реклами та контенту, що містить сцени жорстокості. Телефон не повинен стати причиною вгамування істерик. У протилежному випадку можливі проблеми з саморегуляцією. За годину до сну як мінімум потрібно відмовлятися від телефону. Дітям віком від 3-5 років обмежити «екранний час» до однієї години на добу з виключеними відеоіграми. Від 6-14 років – до двох годин, відеоігри дозволені після 12 років до 30 хвилин на добу.

  Загалом, вплив екранів гаджетів на здоров’я дітей провокує надлишкову вагу, розвиток депресивних станів, порушення сну, уваги, постави, зниження гостроти зору, залежність від пристроїв, зниження імунітету, головний біль, гіпертонію, порушене сечовипускання. Тож перед тим як давати дитині планшет або мобільний телефон, варто подумати над цим. І щоб уникнути ризиків, потрібно зважати на рекомендації фахівців. А ще ліпше замінити голубі екрани на активне та корисне дозвілля.

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини