ІСТОРІЯ ВОЛОДИМИРА У СИМВОЛАХ

21.04.2023 | Статті

Переглядів: 271

Вивчати історію, минуле рідного краю можна не лише за допомогою книжок, підручників, але також пізнаючи знаки і символи, які бачимо на пам’ятках і спорудах. Є такі символи і у Володимирі.

Поблизу пожежної частини знаходиться одноповерхова будівля , з червоної цегли. Нині – це клас будови автомобіля професійно-технічного училища. Але цей будиночок пов’язаний з історією єврейської діаспори у нашому місті.

Зі старих, архівних фото і досліджень краєзнавців ми дізнаємося, що у 19 ст. у будинку знаходилася юдейська релігійна школа Тора-Талмуд. Тора – це релігійна книга у євреїв, яка по інакшому називається Пятикнижжя Мойсея( ці 5 книг включені і до Старого Заповіту, Біблії,  а Талмуд – це коментарі до них, який впродовж віків писали єврейські рабини(священнослужителі). Для кожного набожного єврея ці обидві книги мають велике значення. Тому єврейські діти, молодь з дитячих літ вивчали їх у спеціальних школах. З південної сторони, на приміщенні цієї колишньої єврейської релігійної школи можна побачити зірку Давида – Моген Давид. Це дуже давній релігійний символ. Він складається з двох рівнобедрених трикутників, накладених один на одного(гексаграма, шестикутна зірка). Цей символ зустрічається ще на стародавніх малюнках і був символом сонця, добра, світла. Моген Давид перекладається з єврейської як щит Давида. Такі зірки були зображені на щитах воїнів єврейського царя Давида. Нині цей знак є на прапорі Ізраїлю. Хоча використовується він також і у ісламі та індуїзмі, і навіть є на гербах деяких іспанських, португальських та ефіопських міст. Як бачимо, історія різних народів тісно пов’язана між собою.

На  перетині вулиць Данила Галицького і Роксолани є будинок єврейського підприємця, який датується 18ст.(нині там магазин «Данко»і стоматологічні кабінети). З північної сторони, на стіні можна побачити єврейський релігійний символ – Дерево життя . Він символізує 12 колін ізраїльського народу. Хоча дерево використовується і в символіці українців та інших народів. Воно означає єднання різних поколінь людей одного роду, невмирущість життя, яке передається з покоління до покоління. Тому на дереві є різні гілки і бруньки, які є символами наступних, молодших поколінь.

Коли ми заходимо до Собору Різдва Христового, то над вхідними дверима можемо побачити око в трикутнику. Багатьом відомо, що то символ, які використовують масони, він зображений і на гривнях, і доларах. Проте, істориками доведено, що раніше за масонів цей знак використовували християни. У християнській символіці око – це всевидяче Боже око, яке усе бачить і від нього нічого не можна приховати. А трикутник – це Бог в трьох особах – Отець, Син і Святий Дух. Такий же символ ока в трикутнику можна побачити на одному з експонатів у Володимирському історичному музеї – це вотив – підвіска до ікони.

Зрештою, і на гербі Володимира є цікавий символ – це Юрій Змієборець на білому коні, який списом вбиває змія. Згідно давнього переказу, ще в дохристиянський час поблизу річечки Рилавиці жив злий змій, якому в жертву приносили молодих жительок Володимира. Ніхто не міг зарадити цьому лиху. Коли ж прийшла черга принести в жертву доньку місцевого князя- з’явився Юрій Змієборець, який списом убив змія. Добро перемогло зло, віра християнська перемогла язичницьку – таке пояснення символіки герба міста Володимира. Хоча цей символ використовується і на гербах інших міст.

У кожному храмі Володимира можна побачити певні символи . Зокрема- це виноградна лоза, котра вказує на Ісуса Христа і кров, яку Він пролив задля спасіння всього людства, ягня – теж вказує на Сина Божого, голуб – символ Святого Духа.

   У парку Слов’янському знаходиться скульптурна група князів . На одному з пам’ятників зображено галицького князя Ярослава Осмомисла, зверху над ним – скульптурне зображення лева. Лев – теж давній символ влади. Золотий лев на синьому тлі був гербом Волинсько-Галицького князівства, а наше місто Володимир певний час було його столицею.

Цікавими для дослідників і краєзнавців є й написи, які можна побачити на деяких будівлях міста . Зокрема, на насіннєвому магазині по вулиці Т. Шевченка під час ремонту відкрився напис « Кравець Водень». На жаль, нам нічого не відомо про цього чоловіка, очевидно, він займався кравецькою справою.

Цікаві написи є й на церкві Святого Юрія Переможця  у військовому містечку. Зокрема, там свої автографи залишили солдати російської царської армії, яка наприкінці 19 – на початку 20 ст. дислокувалася в нашому місті. Серед них такі « Іванов. 1912р» та ін. Деякі написи датуються 1939 та 1941 роками. Старожил міста Володимир Тулупов розповідав мені, що на стіні Юріївської церкви він, у дитинстві(50-ті роки 20ст) бачив напис « Птичка Удуд погибла при побеге на волю». Він висловив припущення, що цей напис міг стосуватися військового, який загинув при втечі з концтабору ( адже нацисти утримували радянських офіцерів у казармах, які розташовані неподалік церкви). 

На стіні червоної школи по вулиці Драгоманова є написи  польською мовою, які залишили учні, які там навчалися у 30-х роках 20ст. Серед них був польський режисер Єжи Антчак, котрий живе у США і отримав премію Оскар.

Хтозна , можливо і на вашому будинку є якісь написи , тож уважно придивіться і для вас може відкритися якась таємнича історія, котра ще чекає свого дослідника.

                                     Богдан Янович,науковий співробітник історичного музею імені О.Дверницького.        

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини