Коли запрацює ліфт у будинку по вулиці Незалежності, 1?

19.10.2020 | Статті | перегляди:

   З березня 2020 року не працює ліфт у будинку, що по вулиці Незалежності, 1 у Володимирі-Волинському. За словами мешканки Катерини СОРОКІНОЇ, закінчився термін його експлуатації, і ліфт потребує капітального ремонту, який ніхто не поспішає робити через відсутність коштів.

– Взимку ми отримали рахунок – 190 тисяч гривень. Частину цієї суми сплачує міська рада, іншу – мешканці багатоповерхівки. Ми з сім’єю проживаємо у трикімнатній квартирі і повинні сплатити 3 тисячі гривень, – розповідає пані Катерина. – Та є інші нюанси. Жителі 1-2-3 поверхів відмовляються оплачувати, бо не користуються ліфтом. А от люди, які проживають поверхами вище, зіштовхнулися з проблемою. Також додам ті, хто працює, ще може дозволити собі віднайти гроші, а що робити мешканцям старшого віку, утім числі з інвалідністю? У них пенсії вистачає лише на комунальні послуги, харчі та ліки. Навіть більше, ми купляємо картки за користування ліфтом у «Володимирліфті». Наприклад, наша сім’я щомісяця мусить придбати три картки, оскільки маємо дітей, з якими потрібно гуляти, й доводиться частіше виходити на вулицю. Для сімейного бюджету ця “розкіш” обходиться у 300 гривень. Таку суму сплачуємо до УЖК. Але як виявилося, згідно угоди, управляюча житлова компанія відмовляється брати на себе капітальний ремонт ліфтів, бо це не передбачено у тарифі. Нам пропонували його внести у договір, але тоді доведеться платити удвічі більше, замість 200 – 400 гривень. Для більшості це є не підйомною сумою, коли лише на одну УЖК йтиме 500-600 гривень, плюс 100-300 – на КП «Володимирліфт» який займається лише технічним обслуговуванням та здійснює капітальний ремонт пасажирських та грузових підйомних механізмів. Не говорячи про оплату комунальних послуг.

На обслуговуванні КП «Володимирліфт» по Володимирі-Волинському знаходиться 56 будинків.

   Жінка розповідає, що люди ходили до міського голови із цим питанням. Петро Саганюк порадив звернутися до Сергія Ковальчука по гроші.

– У мене троє малих діток, з якими мушу виходити гуляти. Чоловік військовий, і більше часу знаходиться на полігоні та у зоні ООС. Мені доводиться спускатися та підніматися на восьмий поверх з візочком, дітьми, а подекуди ще й сумки на собі тягнути. Окрім того, на дев’ятому поверсі проживають пенсіонери. Душа болить дивитися, як вони тягнуть на собі городину, яку вирощують на дачних масивах, або ж ті сумки з магазину. Була комісія по цьому питанню, порадила збирати кошти. Але де їх узяти? Чимало з тих, хто проживає у будинку, пенсіонери. Звідки вони візьмуть?

– Два ліфта у багатоповерхівці по вулиці Незалежності, 1 потребують капітального ремонту, коментує ситуацію заступник директора КП «Управляюча житлова компанія» Павло КОРОБЕЙНІКОВ. – На підставі листа, який надіслав нам КП «Володимирліфт», нами була виготовлена проєктно-кошторисна документація на капремонт. Спільно з представниками «Володимирліфт» та міської ради проведені збори з мешканцями будинку, на яких роз’яснили, що ремонт проводиться на умовах програми співфінансування, затвердженою міською радою. Йдеться про те, що 60 відсотків сплачує місто, 40 – мешканці багатоповерхівки. Розробили калькуляцію, донесли мешканцям вартість, яку вони повинні оплатити, оскільки обслуговування та капітальний ремонт ліфтів не входить у цей тариф. Люди сплачують за прибирання прибудинкової території, обслуговування мереж, перевірку димовентиляційних каналів та освітлення місць загального користування. За послуги, які включають поточний ремонт електрообладнання та спільного майна, відмовилися платити, мотивуючи, що це не кожному по кишені. Оскільки накопичень будинок немає, а сплачені кошти йдуть на стабільні витрати, ми не маємо за що проводити ремонт. Також не можемо перенаправити фінансування з інших будинків на цей. Відкрили казначейський рахунок, на який попросили вносити кошти, але жодної копійки поки не надійшло. Хоча на вулиці Луцькій, 105 люди погодилися на підписання договору на капітальний ремонт ліфтів, і ми включили оплату у тариф. (На сайті Prozorro вказана вартість ремонту цього будинку-  84 089,00 грн. з ПДВ). Ремонт ліфтів по вулиці Незалежності, 1 орієнтовно становить 130 тисяч гривень за один ліфт. Також кошти на ці потреби передбачені у бюджеті. 

Що говорить закон? Усі власники (наймачі) квартир чи нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку як співвласники будинку (і ліфта) несуть відповідальність за справний стан і безпечну експлуатацію ліфтів і зобов’язані брати участь у витратах на його технічне обслуговування та експлуатацію незалежно від того, користуються вони ним чи ні. Нарахування плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, у тому числі і технічне обслуговування ліфтів, виконавцями цих послуг має здійснюватися на загальну площу квартири, відповідно до даних свідоцтв на право власності на нерухоме майно. Раніше за все відповідав ЖКГ, що знімало відповідальність з власників квартир. Згідно частини 2-ї статті 382 Цивільного кодексу України, власники квартир мають у спільній власності всі конструкції та обладнання, в тому числі і ліфти. Таким чином, мешканці оплачують не за використання ліфта, а за покриття витрат на утримання. Покриття витрат на утримання ліфтів – це фінанси, які оплачують власники квартир будинку, обладнаного ліфтами, за технічне обслуговування, електрику, догляд.

Ситуація непроста. З одного боку, згідно закону, мешканці багатоповерхівок несуть відповідальність за справний стан і безпечну експлуатацію ліфтів, також зобов’язані брати участь у витратах на технічне обслуговування. До того цим займалися житлово- комунальні контори, тож проблем у людей не виникало, коли, наприклад, зламався ліфт, чи потрібно було здійснити його капітальний ремонт. Сьогодні все змінилося. На плечі мешканців лягли усі витрати, утім числі й по обслуговуванню ліфтів, термін експлуатації яких давно закінчився. Хоча на добрий лад їх мала б взяти на себе міська влада, бо цим ліфтам кілька десятків років, і повну їх модернізацію ніхто не робив. Люди продовжують їздити у старих обдертих кабінах і платити за картки, яких в інших містах немає. Кількість охочих користуватися послугами зменшилася, бо поїздки обходяться недешево. Окрім того, не усі можуть дозволити собі заплатити за ремонти ліфтів, особливо тепер, коли чимало володимирчан через карантин втратили роботу та можливість їздити за ті ж заробітки. Вже не йдеться про пенсіонерів, які й так ледь зводять кінці з кінцями, але мусять виходити з будинку за хлібом. Як їм даються такі виходи, можна собі лише уявити. Тож чиновникам варто задуматися над цим питанням, і хоча б переглянути різницю у співфінансуванні, оскільки у казні є гроші. Так, за словами міського голови Петра Саганюка, бюджет має близько півмільярда гривень. Ліфт – це не розкіш, а необхідність, і те, у якому він стані, залежить безпека та життя людей.

Жанна БІЛОЦЬКА

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини