ЛЮБОВ І БІЛЬ У ДОЛІ АНТОНІЯ МАЛЬЧЕВСЬКОГО

31.08.2023 | Статті

Переглядів: 91

Завдяки тому, що Володимирщина знаходиться на кордоні з Польщею, два наші народи мають багато спільного, і не лише у трудовій діяльності чи в особистому житті, але і в царині культури і мистецтва. Не багатьом відомо , що у селі Ласків Володимир-Волинського району у 19столітті певний час проживав відомий польський поет-романтик Антоній Мальчевський, якого інколи порівнюють з визнаним поетом Адамом Міцкевичем.

Антоній Мальчевський належав до української школи в польській літературі, на Волині він записував фольклор разом із ще одним знаним польським етнографом Зоріаном Доленгою-Ходаковським.

Мальчевський народився 3 червня 1793 року. Чимало про його творчий шлях розповів професор Польської Академії наук Марек Бєньчик.

Антоній навчався  у Кременецькому ліцеї, котрий мав неймовірно багату освітню програму. Тож Мальчевський здобував знання у всіх можливих галузях. Учився життю і танцям. Він був надзвичайно здібним юнаком. Не мав жодної близької родини, бо був сиротою. Хоча за іншими джерелами, був сином заможного генерала. І потім раптом, ще не закінчивши ліцей, їде, аби прийняти участь в Наполеонівській війні. Приїздить до Варшави, та зі здібного школяра перетворюється на гарного офіцера, котрий має шалений успіх у жінок; котрий веде у Варшаві насичене життя; та котрий підчас військового параду, намагаючись вставити ногу в стремено, її ламає, тож не може йти разом з Наполеоном на Москву. Після цього він довго перебуває у фортеці Модлін. Тож в цьому прекрасному житті все раптом розсипається – воно стає на якийсь час солдатським, сірим, дивним. Після 1815 року, скінчивши свою військову кар’єру, він раптом виїздить з Польщі разом із заміжньою жінкою – Чарторийською, що викликало небувалий скандал. Їде Європою, приїздять вони до Женеви, до Женевського озера. І від цього моменту вже небагато про нього знаємо. Те, що знаємо напевно – це те, що він був одним з перших, хто відправився підкорювати Альпи.

Але після цього його слід зникає. Нічого не знаємо про цей період. Вірогідно, що був у Венеції, але тільки здогадуємось про це на підставі поеми» Марія», де описується Венеційський карнавал. Нібито писав якісь наукові статті в галузі геології, але тут слідів теж немає. Знаємо, що потім повернувся до України. Знаємо, що мав там черговий роман із черговою заміжньої жінкою – Руцінською, котру магнетизував, бо підчас перебування на Заході Мальчевський навчився популярній в той час магнетичній терапії. Тож Руцінська кинула заради нього свого чоловіка, і через це вони були фактично прокляті. Мандрували по дворах, ніхто їх не хотів приймати. Й так опинились у Варшаві. І знову нічого не знаємо поза тим, що у Варшаві або писав, або закінчив вже Марію, котру було опубліковано ще за його життя, в останній момент. І за життя повстала тільки одна негативна рецензія.
    Вони мешкали в самому центрі на вулиці Електоральній. Антоні Мальчевський був хворий на рак, тож дуже швидко помер у віці 32 років. А та його коханка Руцінська вийшла з помешкання коли він помер і попросту залишила тіло. Тож, аби відбулось поховання, влаштували аукціонний продаж всіх його речей. Невідомо де його могила. Десь на кладовищі в Повонзках, але невідомо, в якому місці.
    Тож ціле життя таке незвичайне. Звісно, воно таке романтичне, але романтичне саме в сенсі факту. Повне недомовок, кружляють різні легенди, що, наприклад, зустрівся із Байроном у Венеції. Але це радше непевне, хоч так говорять деякі перекази.

 Свій слід у літературіМальчевський залишивяк автор поеми «Марія».Дії поеми, що відбуваються в Україні, грунтуються  на реальних фактах. Йшлося про конфлікт між Францішком Салезим Потоцьким та його сином Станіславом Щенсним. Це 17 лютого 1771 року призвело до вбивства дружини молодшого з

цієї магнатської родини.

Якщо ж йдеться про саму історію написання поеми , то це історія роду Потоцьких, дещо Шекспірівська, котра ґрунтується на автентичних фактах взаємної ненависті між батьком і сином. Вона несе багато злочинів, а передусім доходить до вбивства героїні, що її ім’ям названо поему, – Марії, дружини Вацлава. Тож це така дуже понура розповідь, але написана живою і яскравою мовою.

На сюжет поеми Мальчевського музичні твори написали Михайло Завадський, Юліуш Зарембський, Л. Гроссман.

Складним і трагічним було і життя самого поета. Його позашлюбним сином був поет, учасник листопадового повстання Август Антоній Яблоновський (бл.1815—1837), який емігрував до США.

Творчість Антонія Мальчевського мала великий вплив на багатьох визнаних польських митців, зокрема на лауреата Нобелівської премії Генрика Сенкевича.

Життя А .Мальчевського мало багато інтриг, таємниць і нагадує справжній детектив, але певний період його короткого і яскравого життєвого шляху минув у нас, на Володимирщині, а це підтверджує той факт, що наш край здавна приваблював здібних людей, які черпали тут матеріали для своєї творчості.

Богдан Янович.

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини