Вівторок, 29 вересня 2020, 01:48

Миколаївська церква була єдиною, де служби здійснювалися українською мовою

04.08.2020 | Статті | перегляди:

Місто Володимир-Волинський з давніх часів славилося багатством церков – різних за історією, архітектурним стилем і конфесійною належністю. В урочищі Зап’ятниче, яке дістало свою назву від П’ятницької церкви, котра була там з 16 століття та не зберіглася до наших днів, розташувалася ще одна пам’ятка – церква святого Миколи. Вона має свою неповторну історію, бо за понад 200 років свого існування належала до різних конфесій, кожна з яких залишила у пам’ятці свій слід.

Відомо, що у 16 столітті у цій місцевості знаходився батьківський будинок Івана Кунцевича, який увійшов в історію як священномученик греко-католицької церкви Йосафат Кунцевич і похований у базилиці святого Петра у Ватикані(Італія). Батько майбутнього святого – Гавриїл Кунцевич був шевцем і міським радником і звів у цій частині міста свій будинок. Відтоді, як нікого з рідних Кунцевичів у місті не залишилося, греко-католицький єпископ з Холма Порфирій – Скарбка Важинський викуповує цю земельну ділянку і в пам’ять про святого будує тут каплицю у стилі пізнього бароко. Каплицю освячують у 1790 році на честь святого Йосафата.

Бароко – стиль в європейському мистецтві 16-18 ст. (архітектура, скульптура, живопис, музика, література), який виник в Італії (Венеція, Флоренція) та поширився у Європі і світі. Ідейним натхненником був Мікеланджело Буанаротті. Термін « бароко» перекладається з французької і португальської мов, як перлина неправильної форми. Характерними рисами бароко є пишнота, грандіозність, парадність, яскравість кольорів, експресивність орнаменту, ефекти світлотіні і кольору, синтез мистецтв – скульптури, архітектури, живопису. В Україні у 17-18ст. поширилося козацьке (мазепинське) бароко, яке поєднало риси європейського мистецтва і місцеві особливості.

Миколаївська церква у Володимирі-Волинському візуально нагадує церкву святого пророка Іллі в селі Суботові, яку збудовано на кошти Богдана Хмельницького. Мистецтвознавці говорять про провінційне бароко, яке межує з архітектурою класицизму. Певні риси провінційного бароко властиві і Миколаївській церкві.

У 1795 році відбувся третій поділ Речі Посполитої і Волинь входить до складу Російської імперії. Каплицю святого Йосафата передають під юрисдикцію Православної церкви і у 1800 році освячують як православну церкву святого Миколи.

Святий Микола – шанований святий християнської церкви. Народився у місті Патарі у Римській імперії. Жив у 3-4 століттях. Був римським священиком грецького походження, єпископом у місті Мири Лікійські, благодійником, а тому й заслужив славу людини, яка допомагає бідним і знедоленим. Церкви присвячені святому Миколі є у багатьох країнах, де поширене християнство. До 1900 року Миколаївська церква виконувала функцію головного храму Володимира-Волинського, оскільки Успенський собор знаходився у напівзруйнованому аварійному стані й був непридатним для Богослужінь. Пізніше вона служила цвинтарною каплицею. Історик Олександр Цинкаловський у праці « Княжий город Володимир» писав, що у 1915 році Миколаївська церква була єдиною, де служби здійснювалися українською мовою. Ще у другій половині 19 століття у церкві служили Севастіан Косович – священик і краєзнавець, автор дослідження про давні храми Володимира-Волинського і Даміан Герштанськитй – священик, депутат російської царської Думи і сенатор польського сейму, який згодом був настоятелем Василівської церкви.

З розповідей старожилів відомо, що у 30-х роках 20 століття церква діяла як греко-католицька. У радянські часи храм був перетворений на склад. У 1991 році споруду передали православній громаді, згодом відновили дзвіницю. У 20-30-х роках 20 століття Миколаївську церкву замальовував відомий художник Наполеон Орда. Наполеон Орда був відомим білоруським і польським художником, літератором, композитором, брав участь у повстанні поляків проти Російської імперії у 1830- 1831 роках, згодом емігрував до Франції, там дружив з Фрідеріком Шопеном, О.Бальзаком, Ф.Лістом та іншими знаними людьми. Замальовки Орди цінні тим, що на них зображено церкви, які або не існують нині, або є у зміненому вигляді. До нашого часу зберіглося 177 робіт цього митця, на яких зображено архітектурні пам’ятки України, серед них і Миколаївську церкву у Володимирі-Волинському.

Богдан Янович

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини