Обережно: карткові шахраї під маскуванням соціальних виплат
04.05.2023 | СтаттіПереглядів: 89
Останнім часом активізувалися карткові шахраї, які невідомо яким чином дізнаються контактні телефони майбутньої жертви. Після розмови з посиланням на працівників банку та отриманої їм корисної інформації, шахраї викрадають кошти з банківських карток.
Подібні непоодинокі випадки зустрічаються і у Володимирі. Нещодавно шахрайською схемою скористався псевдо працівник одного з відомих банків, внаслідок чого з пенсійної картки зникло більше чотирьох тисяч гривень.
Така схема набула неабияких розмахів по усій державі, про що наголошував, як передає Укрінформ, директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін.
«У 2022 році ми спостерігали збільшення проявів кібершахрайства та кіберзлочинності у всіх сферах нашого життя, в тому числі й в платіжному. Сума збитків банків, торговців, клієнтів від незаконних дій з платіжними картками за минулий рік становила 481 млн грн. І це на 46% більше, ніж у довоєнному 2021 році», — сказав Поддєрьогін.
За його словами, у 2022 році середня сума однієї незаконної операції становила близько 2 200 грн на один випадок, що на третину більше, ніж у 2021 році (1 600 грн). 86% всіх випадків незаконних дій відбулося онлайн. Решта 14% – це оборудки із картками в торговельних мережах, банкоматах, через пристрої самообслуговування.
Половина суми цих збитків, 53%, відбулася через соціальну інженерію. Тобто люди стають жертвами шахраїв через те, що розголошують їм дані своєї картки, або одноразові паролі для підтвердження операції, або дані для входу до інтернет-банкінгу.
«Зауважу, що під час війни технології платіжного шахрайства залишаються ті ж самі, але з’явилися нові сценарії. Найбільш поширений серед нових — це фейкова соціальна допомога від державних чи міжнародних організацій. Із середини 2022 року до сьогодні за ним спостерігається найбільша активність», — додав експерт.
Основною платформою фейкових соціальних допомог від державних чи міжнародних організацій є соціальна мережа, зокрема Фейсбук. Їх оновлення відбувається мало не щодня, змінюються лише картинки, на фоні яких часто використовують обличчя президента.
Коло шахраїв, так званих ботів, залишають позитивні відгуки, описують схему отримання коштів, тим самим затягують у розставлену ними ж павутину довірливих людей. Тому перед тим, як розпочати виконувати їхні інструкції, прочитайте думку експертів.