Олег Борбелюк: про скандал з бурштином, інформаційні вкиди та неіснуючі кримінальні провадження

09.10.2019 | Статті | перегляди:

Соцмережами нещодавно ширилася інформація, у якій ТОВ «Гербор-Холдінг» звинувачувалось у контрабанді бурштину. Йшлося про те, що у меблях, які реалізовуються у понад тридцятьох країнах світу, перевозиться «сонячний камінь». Її озвучив на «12 каналі» журналіст телеканалу «1+1» Євгеній Плінський, якого найбільший в Україні інтернет-магазин звинувачує у вимаганні, де він у прямому ефірі ток-шоу «Протилежний погляд LIVE» за 23 вересня 2019 року заявив про те, що, нібито, два роки тому йому правоохоронці показували документи однієї з кримінальних справ з усіма деталями, у яких меблеве підприємство, яке очолює Олег Борбелюк, займається незаконним перевезенням бурштину до наближених до Китаю країн у корпусних меблях. Навіть були названі схеми, за якими це відбувається. Розрахунок за вищевказаний товар – побутова техніка. Додавши, що по даній справі правоохоронці нічого не роблять. Коментар журналіста підхопили інші інтернет-видання.

З метою роз’яснення та спростування неправдивої інформації Олег Борбелюк запросив представників місцевих ЗМІ на прес-конференцію, на якій був присутній адвокат Артур Мартиросян, котрий представляє інтереси підприємства у правовому полі, та журналісти «12 каналу».

Як зазначив Олег Васильович, їхнє підприємство, на якому працює 750 осіб, середня заробітна плата – 11 тисяч, експортує продукцію у понад 30 країн світу. Щороку кількість країн, у які реалізовуються меблі, зростає. Основну роль у цьому відіграє якість і цінова політика. У 2018 році «Гербор-Холдінгом» було сплачено 36 мільйонів 500 тисяч гривень податку, станом на сьогодні до бюджету надійшло понад 28 мільйонів. Це говорить про те, що продукт, який виготовляється, задовольняє покупця, бізнес є прибутковим, а люди мають де працювати. Останній факт є важливим, беручи до уваги, що у Володимирі упродовж багатьох років є проблема з робочими місцями, і люди змушені їхати заробляти за кордон. Тому така інформація, у першу чергу, шкодить не керівнику, а насамперед державі, та кидає тінь на усі контролюючі органи міста. Й ті, хто її розпускає, не думають про це. На запитання журналістів, чи підозрює когось? Олег Борбелюк зазначив,  що вони конкурують з багатьма виробниками меблевої продукції  різних країн світу, тож є ймовірність, що так чинять недобросовісні конкуренти. Для прикладу розповів, що були випадки, коли п’ять меблевих фабрик підробляли їхню продукцію. І запевнив, жодних кримінальних проваджень, які б стосувалися підприємства «Гербор Холдинг», не має. Підтвердженням тому є відповіді Генеральної прокуратури та інших контролюючих органів на їхні запити. На підтвердження своїх слів, зауважив, що готові до будь-яких перевірок і є відкритим для спілкування. Також додав, що варто було б тим, хто розповсюджує неправдиву нформацію, попросити вибачення. І сподівається, що нова влада знайде законні шляхи для притягнення до відповідальності таких розповсюджувачів шляхом відшкодування фінансових і моральних збитків.

  Адвокат Артур Мартиросян зазначив, що дана інформація є фейкова. Оскільки у прямому ефірі журналіст, у доброчесності якого є сумніви, заявляє, що особисто бачив матеріали кримінального провадження, у яких зазначені схеми вивозу бурштину та отримання розрахунків за нього.

– Тут виникає питання: як міг це зробити? Згідно з діючим українським законодавством будь-які матеріали кримінально провадження становлять таємницю досудового слідства, і не можуть бути пред’явлені журналістам до його завершення, – говорить адвокат. – Утім можна припустити, що подібна справа є, і до неї міг мати хтось доступ, навіть той же журналіст, тоді напрошується питання: який контролюючий орган займався розслідуванням? В ефірі не було вказано. А варіантів є кілька: СБУ,  НАБУ і т.д.  І якщо він має контакт із цим слідством, тоді дивною виглядає ситуація: знаючи, що вивозиться контрабандою бурштин, чомусь жодних заходів запобігти цьому не було вжито? Адже володіючи подібною інформацією, будь-який орган скористувався б цим і затримав «на гарячому», тоді це було б гучною справою, яка б прогриміла на всю Україну, а комусь додалась зірочка на погони. Достатньо було зупинити на кордоні фуру, яка перевозить меблі, і перевірити її. У випадку, якщо факт перевезення бурштину підтвердджується, на підприємстві проводяться обшуки. Однак усього цього не було зроблено.  Навіть якщо припустити, що вдалося домовитися з правоохоронними органами щодо перевезення контрабанди,  це неможливо зробити на усіх рівнях, адже ще є прикордонна служба, митниця та СБУ. І якщо говорити словами того ж журналіста, без домовленості з цими усіма структурами, жодна велика партія бурштину територію України не покидає.

Артур Мартиросян також зазначив, що два роки тому на підприємстві були обшуки, які проводила Рівненська податкова міліція по справі ухиляння податків. Це широко висвітлювалось у пресі. Та жодних порушень не було виявлено. Також хтось написав заяву до Генеральної прокуратури, у якій йшлося про те, що на підприємстві зберігається неліцензійний алкоголь.  Після чого прибули представники Генеральної прокуратури, яким без ухвали суду відкривали склади, але нічого не знайшли.

– Навіть більше, на кордоні є процедури, які містять у собі зважування транспортного засобу та його сканування. Перша показує зайву вагу, що дає підстави для перевірки вантажу, друга –  наявність сторонніх предметів. Уявити важко, якби можна було перевозити у меблях бурштин, який сканер одразу “бачить”, – продовжує розповідати адвокат. –  Продукція реалізовується у багатьох країнах, і в жодній з них не затримали вантаж «Гербор-Холдінгу». Виходить так, що підприємство має домовленість з усіма митницями світу? Це неможливо. Так, трапляються випадки, коли деяким контрабандистам вдається провозити партії бурштину через український кордон, але їх затримують по іншому його боці.  Для прикладу, у Польщі нещодавно  було виявлено контрабанду бурштину, яке знайшли у вугіллі. Як бачимо, подібні факти не залишаються неопоміченими. У нашому випадку, якби  мало це масовий характер, вже б давно про все стало відомо і  справа мала б резонанс у суспільстві. Вважаю, що фейкова інформація була поширена з метою дискредитації  іміджу підприємства. Оскільки європейські контрагенти досить чутливі до такого, і подібні дії б’ють по репутації холдингу. В результаті маємо зменшення обсягів виробництва, надходжень до бюджету, та кількості робочих місць.

Адвокат також зауважив, що вони вичекали першу хвилю інформаційних вкидів, щоб спростувати написане. А також додав, що варто було б запрошувати на подібні ток-шоу представників підприємства, щоб ті мали змогу прокоментувати ситуацію або ж зробити це у телефонному режимі. На що журналісти «12 каналу» пояснили: все, що відбувалося у студії 23 вересня 2019 року у ток-шоу «Протилежний погляд LIVE», не є їхнім продуктом. Авторами проєкту є інша команда, якій надається ефірний час на умовах договору про співпрацю, про що зазначається під час трансляції. Але не усі це помічають.

На запитання, чи буде підприємство подавати до суду на журналіста, який озвучив непідтверджену інформацію, Артур Мартиросян відповів, що саме на це й розраховують замовники подібних фейків. Оскільки жодне рішення суду не відновить репутацію підприємства, яким би воно не було, оскільки супроводжуватиметься різними вкидами у пресу. Вивчивши ситуацію, керівництвом «Гербор-Холдінгу» було прийняте рішення організувати прес-конференцію, на якій спростувати усі звинувачення і показати, що підприємство готове до будь-яких перевірок у будь-який час, а також до діалогу з суспільством. Адвокат також додав: не впевнений, що справа матиме продовження, бо у замовників немає доказів. Та якщо подібні вкиди будуть мати місце далі, не виключено, що холдинг відстоюватиме свою честь у правовому порядку.

Чи не здається дивним, що останнім часом у Володимирі-Волинському почалися інформаційні атаки на великі підприємства та їхніх керівників? І чомусь робиться це ближче до місцевих виборів, які ніби мають відбутися навесні. Хтось боїться конкурентів і масовими вкидами хоче усунути їх зі шляху? Чи робить це з особистої неприязні, не задумуючись про наслідки? Хоча недарма кажуть у народі: «на злодієві шапка горить». Звинувачуючи «Гербор- Холдінг» у контрабанді з бурштином, чи не мають на меті замовники чи замовник таким чином відволікти увагу від себе. Бо у невеличкому містечку усі знають, хто стоїть за контрабандними потоками,  і хто їх покриває.

На запитання, чи збирається Олег Борбелюк йти у мери, дав чітку відповідь: «Ні». Не готовий змінити крісло очільника одного з найбільших підприємств України на крісло міського голови. Бо вважає «Гербор-Холдінг» своїм дітищем, за яке несе відповідальність, і яке й надалі розвиватиме.

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини