СКУЛЬПТУРНЕ ДИВО ТЕОДОЗІЇ БРИЖ
24.04.2023 | СтаттіПереглядів: 44
Кожен житель Володимира-Волинського з дитинства пам’ятає пам’ятник «Жертвам фашизму», який в народі називають Скорботна мати, встановлений на місці знищення воїнів концтабору «Норд-офлаг» або ж пам’ятники галицько-волинським князям біля Успенського собору. До їх створення причетна відомий скульптор Теодозія Бриж, яка значну частину життя прожила у Львові, але походила з історичної Волині.
Мистецтвознавець Оксана Гріщенко , яка досліджувала життя і діяльність мисткині зазаначає, що Теодозія Бриж народилася 18 лютого 1929 року у селі Бережниця на Рівненщині – ці землі входили до складу Старої(історичної)Волині.
Її батько, Марко Бриж , був головою місцевої «Просвіти», згодом увійшов до лав УПА і залучив до повстанського руху свою 12 –літню доньку Теодозію, яка мала псевдо Маруся. Марко Бриж був засуджений на 15 років. Його дружина і донька перебували у Сарненській тюрмі , де захворіли на тиф – їх викинули на сніг разом з тілами померлих в’язнів, жінок врятував місцевий житель.
Теодозія закінчила Сарненську гімназію і Львівський інститут декоративно-прикладного мистецтва.(була ученицею відомого скульптора І.Севери). Здібна уродженка Волині жила і працювала у Львові – у цьому місті на вулиці Мартовича №5 знаходилася її майстерня, нині там меморіальний музей скульпторки. Разом з чоловіком Євгенієм Безніском – народним художником України і лауреатом Шевченківської премії вона створила меморіал пам’яті Січових стрільців на горі Маківці, каплицю жертвам НКВС у Золочівському замку, серію скульптурних робіт за мотивами «Лісової пісні» Лесі Українки, надгробки Соломії Крушельницькій і Івану Крип’якевичу на Личаківському цвинтарі у Львові, пам’ятний знак Амвросію Бучмі біля Собору святого Юра у Львові – усього ж руки талановитої українки створили понад 200 скульптур.
Тісна творча співпраця поєднувала Теодозію Марківну з містом Володимиром –Волинським. Для колишньої столиці Волинсько-Галицького князівства вона створила декілька пам’ятників – деякі у співпраці з архітекторами Андрієм Микитою, Євгеном Дзиндрою, Ярославом Назаркевичем.
Зокрема, вона є скульптором меморіалу « Жертвам фашизму», який було встановлено у 1965 році на місці знищення жертв Володимир-Волинського концтабору «Норд-Офлаг -365». Меморіал складається з фігури сина-воїна , закутого у колючий дріт і матері, яка оплакує його. На постаменті викарбувані слова поета Дмитра Павличка: «Попелом стали наші зіниці, але голос наш не вмер! Люди, слухайте!».
Пані Теодозія створила пам’ятник князю Роману(засновнику Галицько-Волинського князівства) і княгині Анні(його дружині), які нині милують око гостей і туристів біля Успенського собору у Володимирі-Волинському.
До тисячоліття Володимира-Волинського вона виготовила пам’ятник княжичам Данилу і Васильку – синам Романа Мстиславича. Молоді князі тримають у руках кінське сідло – праобраз великої місії будівничих Галицько-Волинського князівства, місії, яку поклав на них батько. Це єдиний в Україні, унікальний монумент княжого циклу, виготовлений Теодозією Бриж.
Теодозія Бриж – яскрава особистість , у її львівській майстерні частими гостями були Ліна Костенко, Алла Горська, Іван Миколайчук, Лесь Танюк, Микола Вінграновський, там же святкував своє одруження Іван Драч і 50 річчя Богдан Ступка.
Чимало скульптур талановитої жінки зберігаються у її львівському меморіальному музеї, решта – в Олеському замку.
Творчість митця поцінована державою – вона мала звання Заслуженого художника України, лауреата Шевченківської премії, її іменем названа вулиця у Рівному. Теодозії Бриж було присвоєно звання Почесного громадянина Володимира-Волинського.
Скульпторка відійшла у Вічність 4 липня 1999 року і похована на Личаківському цвинтарі у Львові. « В мене таке враження, що зі смертю Теодозії в Україні померла скульптура», – так відгукнувся про її відхід Герой України Борис Возницький.
Але пам’ять про творчу українку продовжує жити у скульптурах, зроблених нею.
Богдан Янович,
науковий співробітник Володимир-Волинського історичного музею імені Омеляна Двверницького.