Віра Чайковська-Тарликова: про залучення туристів, стратегічний план розвитку міста та створення туристичного продукту

30.12.2020 | Статті | перегляди:

   На сесії міськради депутатами було прийнято рішення щодо створення комунального підприємства «Туристично-інформаційний центр Володимир-Волинський», який обійдеться місту у понад мільйон гривень. Центр займатиметься створенням туристичного маршруту. Працюватимуть у ньому троє осіб: директор, бухгалтер і менеджер. Фонд оплати праці – понад півмільйона гривень.

   Видання «ВолодимирМедіа» звернулося за коментарем до людини, котра має відношення до туристичної галузі, навіть більше, у свій час написала стратегічну програму розвитку туризму у Володимирі-Волинському, але, на жаль, вона так і залишилася не реалізованою. Віра Чайковська-Тарликова, депутатка минулих скликань Володимир-Волинської міськради, директорка бази відпочинку «Фенікс» поділилася власним баченням розвитку туристичної галузі. Зізнається, багато років працює у ній і чимало вдалося зробити для залучення гостей у місто. Та додає, турист сьогодні вже не той, яким був колись, набагато вимогливіший, тому потрібно докласти неабияких зусиль задля того, аби зацікавити його.

  – Я дуже уважно стежу за подіями, що відбуваються у нашому місті. І мене зачепила тема створення туристично-інформаційного центру, – говорить Віра Анатоліївна. – Насамперед хочу зазначити, перед тим як це робити, варто створити туристичний продукт. Тобто маємо подбати про послуги, необхідні для задоволення потреб туриста під час його подорожі, це й перевезення, розміщення, послуги з організації відвідувань об’єктів культури, відпочинку та розваг, реалізації сувенірної продукції тощо. Поки усього цього не буде зроблено, вважаю недоцільним створення такого центру.

  – Ми маємо визначитися, що саме показуватимемо туристам. Якщо це відвідування храмів, тут виникає питання: яку назву матиме тур: «релігійна мека» чи «древнє місто»? Також важливо розуміти, на скільки готові вони до прийняття гостей. Для прикладу, маємо Собор Різдва Христового, прекрасну святиню, побудовану у 1755 році. У ній кілька років тому виявили підземні ходи. За цей час вдалося відремонтувати сходи, загіпсувати стіни входу та встановити сучасний механізм дверей.  Але ці тунелі не готові до прийому туристів, бо є незавершеними роботи, та й двері, не завжди відкриваються.

Ще момент: я є прихильницею ПЦУ, але везу туристів у Зимне, бо там цілий комплекс, який можемо представити туристу, разом із тим погодувати його. Зважаючи на те, що кожна пам’ятка архітектури має свою історію, вона повинна мати затверджений паспорт. Тобто, екскурсовод повинен розповідати людям, згідно паспорта.

 – При створенні туристичних маршрутів варто зважати на те, що не всі гості міста є релігійними, тому їм не цікаво буде відвідування храмів, – продовжує ділитися пані Віра. – Тут варто задуматись, що у нас ще є? Вали? Вони не завершені, як і тунелі у соборі. Колись біля «червоної школи» розкопали вірменську церкву, я пропонувала облаштувати саркофаг, і ця знахідка слугувала б привабленням для  туристів. Але мене ніхто не послухав. Можна вийти за межі міста і включити у туристичний маршрут музей Стравінського, до речі, прекрасний музей. Загалом, саме з них, музеїв, здебільшого, починаються відвідування міста туристами. На жаль, ось уже кілька років до нашого не можна зайти через довготривалий ремонт, хоча у ньому працюють прекрасні фахівці, а він може похвалитися чудовими експонатами. Поки не запрацює, ні про який туризм говорити не можемо.

Коли мова йде про велосипедні маршрути, потрібно зважати на дороги, зокрема, на відсутність велодоріжок. Хто відповідатиме за те, якщо з туристом, не дай Бог, щось трапиться під час мандрівки, скажімо, до того ж музею Стравінського, де взагалі вузька траса, по якій їздять великогабаритні машини.

Я багато об’їздила, багато бачила, бачу нашого туриста і закордонного. Якщо привезти їх просто  прогулятися – їм буде не цікаво. Ми маємо їх чимсь зацікавити, але, на жаль, у нас все не завершене. Для прикладу, якщо я везу туристів у Колодяжне, і хочу показати їм Володимир-Волинський, маю обрати наше місто першим. Бо на фоні Колодяжного воно програє. Чесно кажучи, ніколи не думала, що там може бути настільки цікаво. Навіть діти, яких привожу зі сходу, читають вірші Лесі Українки на його території.

  Ми можемо довго дискутувати на тему приваблення туристів, але цим мають займатися фахівці. Тож перед тим як створити туристичний центр, вважаю, потрібно для початку розробити план стратегічного розвитку міста, узявши за основу мою програму. Цим має займатися управління культури і туризму, який очолює мудрий керівник. Згодом створити туристичний продукт, і лише тоді визначитися з маршрутом, під час якого туристи повинні мати де зупинитися, припаркувати транспорт, поїсти, сходити у вбиральню, адже не кожен заклад громадського харчування погодиться прийняти людей для того, щоб ті справили там свою нужду, а в місті туалетів, крім автостанції, нема. До усього додати вищесказане мною, і лише тоді можна говорити про створення туристичного центру. Доки цього не буде зроблено, ні про який туризм мова йти не може? Крім того, повинен бути напрямок розвитку міста в цілому, а щоб його розвивати, потрібно підганяти архітектуру під стандарти. Також варто подбати й про сувенірну продукцію. У свій час ми виготовляли буклети про місто, також проводили молодіжну конференцію для того, аби залучити дітей до історичних цінностей. Микола Веремчук та Ярослав Киба видали кілька книг про місто, які б могли реалізовуватися під час турів. Вважаю, варто запросити представників туристичних агенцій з інших міст, та провести для них екскурсії. Це буде своєрідною рекламою для Володимира-Волинського. Не зайвим буде обмін досвідом з іншими туристичними центрами.

    Насамкінець хочу зазначити, ми маємо величезний потенціал для залучення туристів, але його потрібно довести до завершення та розвивати. Хочу вірити, що знайдуться люди, які розуміються у туризмі, та мають бажання працювати у цьому напрямкові. Бо це є не просто, оскільки туристична галузь Україні занепала через те, що багато людей виїхало за кордон. Однак це не привід опускати руки, адже часи змінюються, і  може трапитися так, що ситуація зміниться у ліпший бік.

Жанна БІЛОЦЬКА

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини