Володимир-Волинський чи єврейський Людмир?

31.08.2021 | Статті | перегляди:

На фоні останніх подій, пов’язаних з хасидами та їх поступовим заселенням Володимира-Волинського, видання «Володимир Медіа» взяло на себе сміливість зазирнути в історію міста та за допомогою матеріалів, наведених в опублікованих статтях, подати своє бачення для роздумів. Забігаючи наперед, можна сміливо сказати: все тільки починається…

Відштовхнутися вдалося від публікації

Прогулянка єврейським Володимиром-Волинським – Shtetl …, 

де автор за допомогою історичних фактів та сучасних досліджень інформує про життя єврейської общини та зародження хасидизму у Володимирі-Волинському, а по-єврейськи – Людмирі.  

Те, що хасиди останнім роками полюбили Володимир-Волинський, зокрема паркову зону та прилеглі до неї території, вказують слова автора вищезгаданої статті:

«Єврейський квартал міста був досить компактним, тому його пам’ятки знаходяться досить близько одна від одної».

Сучасний Людмир по-хасидськи поступово набуває обличчя другої Умані. На місці похованого на єврейському кладовищі Шломо Готліба га-Леві Карлінера, на території колишнього парку імені Гагаріна, у 1999 році євреями збудовано огель. І з цього часу хасиди щороку оплакують його смерть, щоразу прибуваючи більшими делегаціями. Влада не лише пасивно за усім цим спостерігала, а й не мала бажання втручатися в справи єврейські. А що ми зробимо? Нехай собі моляться…

Як писала місцева газета 

Обіди хасидам везли аж із самого Меджибожа – Слово правди…

«Хасидів зустрічав також масивний банер на стіні спорткомплексу неподалік каплички. Прочитати його українці б не змогли – хіба ті, які володіють івритом. Саме у спорткомплексі карлінська хасидська община із Києва орендувала приміщення для паломницьких обідів».

Отже, влада з чиєїсь легкої руки розпочала активно здавати в оренду хасидам майно комунальної власності. І на декілька днів спорткомплекс «Олімп» перетворювався на хостел для хасидів. Вони там не лише обідали, а й проживали і користувалися так званими благами цивілізації.  

Нинішня ж влада, на чолі з Ігорем Пальонкою, відхрещується від гріхів минулої, мотивуючи тим, що приватний будинок на Драгоманова, територію навколо якого з легкої руки нинішніх депутатів переведено з житлової у комерційну, був придбаний ще задовго до місцевих виборів. Як кажуть, прийняли у спадщину. Однак чим або ким рухалася міська рада у плані надання дозволу будівництва готелю – за сімома замками.

Тепер маємо те, що маємо. І скільки б не оголошували громадських слухань, якби небайдужі містяни не вказували, що не варто Володимир-Волинський перетворювати на хасидський Людмир, справа таки буде доведена до логічного завершення у користь хасидів. Якщо не добровільною згодою, так за рішенням суду. Хасиди візьмуть таки верх. Вони в цьому впевнені на всі сто.

До наших днів зберіглося декілька будівель, в яких свого часу здобували освіту діти єврейських родин. По вулиці Драгоманова, 9 залишився будинок єврейської жіночої школи «Бейт Яков». В даний час будинок перебуває у приватній власності.  

А по вулиці Коперніка, 2, зберігся свідок навчання підростаючого покоління з бідних єврейських общин – будинок школи «Талмуд-Тора», на якому чітко видно зірку Давида. В даний час будівля належить профтехучилищу.

Володимир-Волинський, єврейська релігійна школа “Тора–Талмуд”

На вулиці Небесної Сотні є дві будівлі: будинок колишньої єврейської школи, де в даний час філія Пенсійного фонду, та будинок родини Гольштейнів – нинішнє приміщення райради та держадміністрації.     

По вулиці Устилузькій, 17, де розміщений ЦНАП, до війни   була єврейська чоловіча школа.

На стіні будинку по вул. Д. Галицького, 22 можна побачити символ «Ец хаім» (עץ חיים), що означає дерево життя, згадане в Книзі Буття 2:9.

Тобто, майна єврейського у Володимирі-Волинському є ще достатньо. І допоки влада займатиме сторону глухонімого спостерігача, хасиди поступово почнуть все скупляти або відбирати через суд.

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини