Які події відбувалися за мурами монастиря домініканців

27.07.2020 | Статті | перегляди:

Над дорогою, яка знаходиться поблизу повороту на Соборну вулицю у Володимирі вже понад 500 років привертає увагу подорожуючих велика споруда із міцними стінами і вікнами, які навівають смуток. Колись там жили монахи-домініканці. Хто ж вони?

Римо-католицька церква поділена на ордени, свого роду течії, які мають свій окремий статут, особливості чернечого способу життя і одягу, але усі підкоряються генералу ордену і главі церкви – Папі Римському. Серед цих орденів – капуцини, францисканці, єзуїти, кармеліти босі, домініканці та ін. Орден домініканців виник у 1215 році у іспанському місті Тулуза, його заснував монах Доменіко де Гусман. Ченці –домініканці дають обітницю бідності, безшлюбності, не вживають м’яса. Символом ордену є собака, яка несе у зубах запалений факел. Справа у тому, що ці монахи називали себе «собаками Господніми» (з латинської мови «доміні каніс» перекладається як пси Господні). Це зумовлено тим, що у часи Європейського Середньовіччя домініканці боролися із єретиками (протестантами) і ревно, можна сказати, фанатично захищали авторитет і непогрішність Папи Римського і Католицької церкви, часто фізично знищували її противників на вогнищах інквізиції(священного церковного суду). Звідси і назва – собаки Господні.

Архівної інформації про домініканський монастир у Володимирі збереглося не дуже багато, зокрема відомо, що келії і костел Святої Трійці у 1497 році збудував польський король Олександр Ягелон. Також відомо, що монастирю належала земельна ділянка зі ставком і садом, водяний млин на річці Лузі і кілька дворів, адже життя монахів – це молитва і праця, молитва – для спасіння душі, а труд – для забезпечення поживи для тіла. Володимирські монахи-домініканці дістали від польського короля привілей, тобто дозвіл утримувати корчму, варити пиво, продавати мед, вино і горілку. Звісно, то дуже дивно, як для духовних осіб, але принаймні такі згадки є в історичних документах.

Будівля костелу Святої Трійці була видовжена. А її фасад був звернений до міста. Храм мав 22 вікна,12 дзеркальних люстр. Донині збереглася дзвіниця монастиря, колись на ній було п’ять дзвонів, а зверху стояв пожежник, який спостерігав за містом – коли помічав пожежу, дзвонив у дзвони, сповіщав міщан про загрозу. У 19 столітті трапилася пожежа – від неї костел сильно постраждав, а наступна пожежа знищила його повністю.

У 19 столітті у келіях домініканського монастиря відбувалися міські суди. Наприкінці 18 століття місто Володимир потрапляє до складу Російської імперії. У 1812 році на Росію нападає наполеонівська Франція, одна з битв відбувалася і поблизу Володимира, тож у келіях розташовувався штаб 5-ї російської царської армії під командуванням генерала Тормасова. Історик і уродженець Володимира Олександр Цинкаловський згадував, що у 1921-1939 роках у монастирі знаходився міський музей та архів. У 1941 році нацистська Німеччина напала на Україну і монастирські корпуси стали слугувати як комендатура для командування 90-го прикордонного загону. Про це засвідчувала меморіальна дошка із зображенням прикордонника. Її нещодавно передали до Луцька, там вона знаходиться у експозиції Волинського музею військової техніки. Після Другої Світової війни у келіях розмістили навчальний корпус професійно-технічного училища, яке там знаходиться і донині.

Богдан Янович

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини