За демонтаж елементів на пілонах могили радянських воїнів передбачена кримінальна відповідальність
08.09.2022 | СтаттіПереглядів: 1326
Ще напевно не забули жителі Володимира, як напередодні Дня пам’яті та примирення влада міста, з метою проведення заходів з дерусифікації, у зв’язку з військовою агресією російської федерації та в контексті законодавства з декомунізації, знесла пам’ятники на честь радянських танкістів і виконала демонтаж бронзових елементів на пілонах могили братських радянських воїнів на площі Героїв (охоронний номер 38 ).
Подібне рішення від 21.04.2022 № 134 «Про демонтаж пам’ятників» прийнято на засіданні виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради.
Здавалося б, варто було б поставити велику жирну крапку в цій історії, якби не одне «але». Тому сьогодні розмова піде не про думку громадськості, не про те, як влада нею знехтувала і підігнала під власні інтереси. Сьогодні розмова піде про законність її дій. Тому коли чиновники на чолі з міським головою Ігорем Пальонкою хотіли увійти в історію Володимира-Волинського рішучою боротьбою з комуністичною та кремлівською символікою, варто було б на перших порах вивчити законодавство та зазирнути до Кримінального кодексу, в якому прописана відповідальність за недотримання певних норм.
В Україні прийнято чотири закони, які регулюють декомунізаційні процеси, один з яких «Про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939–1945»(закон № 315-VIII).
У статті 4 «Пам’ятки Другої світової війни 1939—1945 років» чітко вказано, що «Пам’ятками Другої світової війни 1939—1945 років визнаються військові кладовища, військові ділянки на цивільних кладовищах, братські та одинокі могили, пам’ятники, пам’ятні знаки, скульптурні, архітектурні та інші споруди, композиції і об’єкти, що увічнюють пам’ять про події часів Другої світової війни 1939—1945 років, її учасників та жертв. Єдиний національний реєстр пам’яток Другої світової війни 1939—1945 років затверджується Кабінетом Міністрів України. Визначені частиною першою цієї статті пам’ятки перебувають під охороною держави…. Державні органи та органи місцевого самоврядування несуть в межах компетенції відповідальність за облік і збереження пам’яток Другої світової війни 1939—1945 років… За наругу над пам’ятками Другої світової війни 1939—1945 років, їх руйнування або знищення настає відповідальність відповідно до закону».
Тобто, ініціювавши колегіальне рішення про «демонтаж бронзових елементів на пілонах могили братських радянських воїнів на площі Героїв (охоронний номер 38 )» та ставивши під ним підпис, міський голова Ігор Пальонка рівнозначно вбив собі черговий цвях у примарність подальшого керівництва Володимиром, оскільки дії очолюваного ним виконкомуприрівнюються до наруги над братською могилою. І не потрібно тут кивати на листи Володимирської міської організації всеукраїнського об’єднання “Свобода» та управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації. Дозвіл на подібні дії має бути хоча б на рівні Кабміну.
У Кримінальному кодексі є стаття 297 «Наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого», санкція якої передбачає відповідальність: штраф до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою, групою осіб, або з корисливих чи хуліганських мотивів, або щодо братської могили чи могили Невідомого солдата, або поєднані із застосуванням насильства чи погрозою його застосування, – караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Залишається відповідним правоохоронним органам вчасно зреагувати на подібне безчинство. Війна війною, а відповідальності ніхто за подібні злочини не відміняв.