Ігор Халимендик: про ситуацію з коронавірусом у місті, надбавки лікарям та прикмету, якої дотримуються на чергуванні медики

07.12.2020 | Інтерв'ю | перегляди:

 Коронавірус залишається однією з найактуальніших тем не тільки в Україні, а й у світі.  І поки вчені б’ються над вакциною, медики продовжують боротьбу із наслідками захворювання. Бо, зі слів завідувача терапевтичного відділенням Володимир-Волинського ТМО Ігоря ХАЛИМЕНДИКА, наразі ліків не винайдено. Про це та інше у нашій з ним розмові.

  – Ігоре Володимировичу, ЗМІ та соцмережі переповнені величезним обсягом інформації про коронавірус. Тому простій людині важко розібратися у тому, що це за хвороба, на скільки вона є серйозною?

 – Коронавірус – гостра вірусна інфекція, яка передається повітряно-крапельним та контактним шляхом. Вона є важчою за вірус грипу. Та якщо грип можна підхопити у закритому приміщенні від людини, яка поруч з вами кашлянула або чхнула, з COVID-19 ситуація є інакшою. Коридори відділень лікарні, де лежать хворі, вважаються відносно безпечними. Тобто, ви спокійно можете перебувати у приміщенні і не боятися інфікуватися. Вірус потрапляє до людини конкретно з частинками слини, і дає здебільшого ускладнення на легені та головний мозок. Зі своєї практики можу сказати, у деяких людей виникають серйозні проблеми з психічним здоров’ям. Знаю таких пацієнтів, хоча до того жодних подібних проблем у них не спостерігалося. Оскільки при COVID-19 пацієнти втрачають смак та нюх, це говорить про ураження нервової системи.

  – Але більше говорять, що COVID-19 супроводжується пневмонією…

  – Вірус дає ускладнення на усі органи та системи організму, але здебільшого на легені. Насамперед варто знати, як він діє. Спочатку проникає у клітини нашого організму, розмножується всередині та руйнує їх. Головна битва за здоров’я розгортається саме тоді, коли вірус опиняється у легенях, руйнуючи клітини, зменшує дихальну поверхню легень. Набряк внаслідок припливу крові погіршує перехід кисню з повітря, що вдихається, в кров пацієнта. Як наслідок, під час дихання менше кисню потрапляє до крові, об’єм легень зменшується і людина відчуває задишку. Хоча не завжди рентген показує вірусну пневмонію.   

  Крім вірусної пневмонії є ще бактеріальна, при якій сам процес запалення знаходиться у складовій частині легень, де проходить газообмін. Тобто в альвеолі живе бактерія, яка розмножується, внаслідок чого накопичуються слиз та рідина, які обмежують надходження кисню.

  Більшість пацієнтів виявляються спроможними впродовж кількох днів подолати вірус та одужати від пневмонії. Але є й такі, які дуже важко переносять хворобу.

  У відділенні проходив лікування 32-річний пацієнт, який потрапив до нас у дуже важкому стані з двобічною полісегментарною пневмонією, і дівчина, 19 років, з сатурацією менше 70%. (Сатурація – рівень насиченості киснем крові. Хворобливою нормою вважається  92/93 %). Лікування було складним, та вони одужали. Разом із тим від ковідної бактеріальної пневмонії вилікувався 90-річний пацієнт, і за п’ять днів на своїх ногах пішов додому. Додам, за все своє життя цей чоловік жодного разу не був у лікарні та не приймав антибіотиків.

– На жаль, антибіотиками сьогодні лікується чимало людей, оскільки хвороби молодшають…

– Так, але їх потрібно приймати за рекомендаціями лікарів, а не займатися самолікуванням. Трапляються випадки, коли до мене дзвонять пацієнти і в телефонному режимі розповідають, що у них виявили коронавірусну інфекцію. Замість того, щоб звернутися до медиків, йдуть в аптеку і просять у фармацевтів продати ліки. Ті радять зазвичай «Азитроміцин», який не допомагає при коронавірусній інфекції. Я їх питаю: навіщо ви це робите? Навіщо труїте самі себе антибіотиками? Якщо у вас підтверджений COVID-19, температура 37, немає запалення легень, пийте вітаміни та чай і знаходьтеся вдома. Більше нічого не потрібно для одужання.

– У яких випадках потрібно збивати температуру?

– Зазвичай, при вірусній пневмонії температура спадає сама, але якщо вона досягла позначки 38,2, потрібно використовувати жарознижуючі препарати.  

– Що робити тим, хто страждає на цукровий діабет і заразився  коронавірусом?

  – Здебільшого люди з цією хворобою дуже важко переносять COVID-19, особливо ті, які хворіють довго, і вона дала ускладнення на судини на інші органи. Таким раджу контролювати свій стан та виконувати усі розпорядження лікарів, у випадку погіршення самопочуття, негайно звертатися у лікарню. У випадках, коли цукровий діабет тільки виявили і пацієнт вчасно розпочав лікування, перебіг коронавірусної хвороби протікатиме значно легше. Для прикладу, у нашому відділенні лікувався чоловік з COVID-1 у віці 40 років, у якого перед тим виявили діабет другого типу, і він одразу розпочав лікування. За декілька днів ми його виписали. Та є категорія пацієнтів, здебільшого це старші люди, які не контролюють рівень цукру в орагнізмі, і звертаються до медиків коли їм зовсім погано. На жаль, не усіх вдається врятувати.

– Чи є ліки від COVID-19, і у яких випадках проводиться госпіталізація?

– Етіопатогенного  лікування, спрямованого на саму хворобу не існує. Зараз  Великобританія лише починає проводити масову вакцинацію. Ми, лікарі, займаємося лікуванням ускладненнями від вірусу, тобто пневмонії. Госпіталізуємо лише у випадках, якщо у людини сатурація менше ніж 92% при частоті дихальних рухів менше 10 або понад 30, є порушення свідомості та декомпенсація супутніх захворювань.

– Скільки пацієнтів на сьогодні проходить лікування у відділенні, яке ви очолюєте?

– Наразі маємо 36 хворих на COVІD-19, у 23-х тест показав позитивний результат. Найбільше пацієнтів було у жовтні – 80. Ті, які не потребують кисневої терапії, проходять лікування в інфекційному відділенні.

  – Чи не щодня ми отримуємо інформацію про зараження медичних працівників. Яка ситуація у вашому відділенні, адже ви знаходитеся у самому епіцентрі коронавірусної інфекції?

– Оскільки графік у дівчат не з легких, бо повинні заміняти одна одну, на жаль, деякі наші медсестри теж перехворіли. Мене також не оминув COVID-19. Хтось проходив лікування у медзакладі, інші були на самоізоляції.

Ситуація із захворюванням, чесно кажучи, набридла людям. Чимало вважає, що як і політики, так і лікарі заробляють на ній …

– Доти, доки не надійшло фінансування за лікування від коронавірусу у вересні поточного року, зарплатня лікарів та медсестер становила 4-5 тисяч гривень. Згодом від міського бюджету почали отримувати доплати. Зараз це питання не стоїть, усі, хто працює з ковідними пацієнтами, отримують надбавку  300%. До них відносяться й фахівці, які консультують хворих.

-У порівнянні з початком пандемії, як ситуація змінилася у сфері  охорони здоров’я?

– Чесно кажучи, ми не були готовими до боротьби з коронавірусною інфекцією. Якби тоді була така кількість хворих, яку маємо сьогодні, перед лікарями стояв би вибір – кому з пацієнтів рятувати життя. Оскільки мали величезний брак не тільки апаратів ШВЛ, а й кисневих концентраторів. Скажімо, у нашому відділенні на початку пандемії  було 12 кисневих концентраторів, сьогодні маємо сорок з подвійними входами. 

– Чимало дискусій точиться навколо доцільності носіння масок. У яких випадках вона рятує від інфекції?

– При коронавірусі рятує не лише маска, а й відстань. Якщо ви не нахиляєтеся до хворої людини, на вас не потрапляють частинки її слини при розмові із нею, вам не має чого боятися.  

– Якими принципами керуєтеся у роботі?

– Напевно тими ж, як більшість лікарів – не нашкодь. Завжди намагаюся тверезо оцінювати ситуацію. Постійно вивчаю досвід іноземних колег у лікуванні ковідної інфекції та особливості її перебігу. Намагаюся максимально приділяти увагу кожному пацієнтові, адже розумію, що це незнайома для нас усіх ситуація і люди переживають.

– А чи вірите у прикмети?

– Є одна, якої намагаються дотримуватися медики, котрі чергують на приймальному відділенні: не бажати доброї ночі один одному.

 Жанна БІЛОЦЬКА

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини