Лікарка-педіатриня Віта Сакуляк: «Діти повинні відвідувати школу під час пандемії, але за умови дотримання карантинних заходів»

24.11.2020 | Інтерв'ю | перегляди:

   Найактуальнішою темою сьогодення є тема коронавірусу – нового виду захворювання, який паралізував усю планету і змінив її звичний ритм. І поки вчені працюють над винаходом вакцини від нього, лікарі ведуть боротьбу за здоров’я та життя людей. Якщо брати до уваги публікації у ЗМІ, бачимо, що COVID-19, здебільшого б’є по тих, хто страждає на супутні захворювання (цукровий діабет, онкологія, серцево-судинні захворювання тощо), більшість із них – люди, яким за 40. Утім діти, на щастя, менше фігурують у цій статистиці. Чому так? Про це та інше, зокрема, про дотримання карантинних вимог у навчальних і дошкільних закладах, а також як уберегти дітвору від хвороби, та що допоможе у формуванні імунітету, у нашій розмові з досвідченою лікаркою-педіатринею, директоркою медичного кабінету «Pediatrics – сучасна педіатрія», лауреаткою Національної премії «Жінка України – 2020 у номінації «Заради життя»  Вітою САКУЛЯК

  – Covid-19 – нове інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним та контактним шляхами. Вірус не здатний переміщатися на далеку відстань, тож саме її дотримання гарантує безпеку кожному з нас, і є фактором переривання епідемічного ланцюга. Здебільшого він  потрапляє на слизові оболонки носа, очей, через руки після торкання до об’єктів, забруднених виділеннями дихальних шляхів хворого чи інфікованого. Тому гігієна рук є вкрай необхідною. Також хворі мають носити захисні маски, щоб не заразити інших людей.

 -У суспільстві побутує думка, що маски повинні носити усі, навіть здорові…

– Для власної безпеки – так. Особливо у приміщеннях, де відсутня вентиляція і немає провітрювання. Також маска необхідна тим, хто доглядає за хворими на коронавірус. Є таке поняття – інфекційна доза. Чим менше її припадає на організм, тим менша ймовірність захворіти або легше перенести хворобу. Тобто, коли ви знаходитеся по догляду за хворими, і немає можливості перемістити  його в окреме приміщення, не одягаєте захисної маски, а ще можливо таке, що й  хворий нехтує нею, у приміщенні не проводиться дезінфекція та немає циркуляції повітря, то упродовж 15-20 хвилин ви отримуєте чималу дозу інфікування і наслідки перебігу хвороби є набагато важчими, ніж у хворого, за яким доглядає. У випадку, якщо дотримуватися заходів безпеки, ймовірність захворіти становить 10-15 відсотків, навіть якщо й трапилось так, що все-таки підхопили вірус, він переноситься у легкій формі.

 – Тобто в інших випадках можна не одягати маски?

– Як вже говорила попередньо, маски повинні одягати у закритих приміщеннях, де немає вентиляції (механічної або наскрізної). В інших випадках варто дотримуватися дистанції не менше двох метрів та гігієни рук. Виключення становлять хворі люди, які повинні одягати захисні маски.

– Хто найбільше схильний до зараження?

– До зараження схильні усі, та частіше стають перенощиками хвороби  люди віком до 40 років. Особливо діти, у яких вона проходить безсимптомно, винятки, коли присутні супутні захворювання. Люди старші 40 років гірше переносять вірус, який  може вражати нервову систему, після чого з’являються головні болі, болі у спині, втрата смаку та нюху, також він дає ускладнення на серцево-судинну систему на систему кровотворення та інші органи, які є хворими.

– З ваших слів виходить, що діти теж інфікуються, але у них є  непомітними симптоми. І якщо дорослі свідомо наражаються на небезпеку, нехтуючи масками та недотриманням гігієни рук, то як уберегти дітей від зараження?

– Саме цю тему я й хотіла порушити, щоб дорослі дослухалися до моїх порад та рекомендацій, тоді їхня малеча буде здоровою та з міцним імунітетом. Спілкуючись з батьками, які приводять до мене своїх дітей, дізнаюся, що у навчальних закладах міста не виконуються прості карантинні заходи безпеки, про які рапортує влада у своїх звітах. Насамперед не в усіх школах та дитячих садочках є вентиляція. У таких випадках кабінети та кімнати мають провітрюватися кожної перерви не менше 5 хвилин. На жаль, цього не робиться. Зі слів тих же батьків, діти перебувають у закритих класах, де температура вище 25 градусів, при нормі +18/20. Підлога миється лише після закінчення уроків, хоча за нинішньої ситуації це варто робити принаймні двічі упродовж навчального процесу, разом із тим протирати парти. Антисептики знаходяться при вході у школу (дитячий садок) та у їдальнях. Тобто діти мають спускатися з поверхів вище та обробляти руки? Разом із тим, не усі це роблять, коли заходять до школи. На мою думку, санітайзери повинні стояти біля кожного класу. Щодо вчителів, чимало з них носять маску неправильно: на бороді. Одягають лише тоді, коли підходять до дітей. Нехтуючи усіма цими заходами безпеки під час пандемії, маємо кількість хворих, яка щоразу зростає. Разом із тим, ніхто вже не шукає контактних хворих і не слідкує за дотриманням режиму самоізоляції. До речі, цим має займатися лікар-епідеміолог. Не знаю, чи є такий у Володимирі-Волинському.

– Сумна картина вимальовується, можливо ліпше дітям навчатися вдома? Але батьки скаржаться на погану якість навчання та інші проблеми, які виникли у звязку з дистанційним навчанням…

– Ні, діти повинні відвідувати школу навіть під час пандемії. На мою думку, варто правильно організувати навчальний процес. Для прикладу, зробити навчання у дві зміни, або 50/50:  одні діти навчаються вдома, інші – у школі, потім – навпаки. Вчителі на уроках повинні одягати маски  або захисні щитки. Забезпечити антисептиками кожен клас та здійснювати провітрювання, дезінфекція підлоги та парт. Це все робиться елементарно просто.

– А що у садочках?

– Подібна ситуація склалася і там, де крім вищевказаного немає навіть зволожувачів. Ніхто не дотримується температурного режиму, навіть більше, ніде немає гігрометрів, які б контролювали температуру повітря та вологості. Від цього залежить імуновиконуючі елементарні речі у дітей. Часто батьки приходять до мене і просять виписати рецепт для малечі, щоб запобігти захворюванню вірусних хвороб, навіть того ж грипу. Бо десь якийсь лікар порадив пропити  дітям певні ліки кілька місяців, щоб не вакцинуватися. Я таких рецептів не видаю, бо вважаю це абсурдом, тим більше, що є вакцина проти грипу. Окрім того, для чого купувати ті медичні препарати та годувати ними трирічних дітей, коли можна це зробити, виконуючи елементарні речі:  прогулянки на свіжому повітрі, дотримання температурного режиму у приміщенні (+18/20) градусів, не 24 і вище, гігієна рук та поверхонь. Усе. Імунітет дитини буде сформований. І не потрібно видумувати диво-пігулки, нікому не потрібні краплі, водити дитину по лікарях та здавати не потрібні аналізи. Хотілося б, щоб на це звернули увагу на рівні влади, та на рівні керівництва навчальних закладів. І дотримувалися не на папері карантинних заходів, а на ділі.

– Скільки ще, на вашу думку, триватиме пандемія і чого чекати далі? Адже люди не можуть бути у постійній ізоляції, їм потрібно за щось жити.

– Владі та медикам потрібно пояснювати, що вірус стає  нашою частиною життя, тому маємо звикати до носіння масок, гігієни рук, дотримання дистанції. Не потрібно панікувати з цього приводу. Прикладом є Японія, де усі носять маски, і роблять це не тому, що там повітря заражене, а заради власної безпеки.  Цей вірус більш контагіозний і він є новим. Тому потрібен час, щоб винайти проти нього вакцину, як це робилося проти таких інших вірусних захворювань. На сьогодні маємо три компанії, які розробляють її, наразі вона пройшла три стадії розробки, на черзі четверта. Якщо все буде добре, отримаємо вакцину навесні наступного року. А поки дотримуємося дистанції та гігієни, та не забуваємо про маски у громадських місцях.

Жанна БІЛОЦЬКА

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини