В’ячеслав Процюк: “Найбільше запам’яталися ліквідації наслідків природніх катаклізмів”

17.09.2019 | Інтерв'ю | перегляди:

17-го вересня, коли православна церква вшановує Чудотворний образ Божої Матері «Неопалимої Купини», відзначають  професійне свято рятувальники МНС України. І це не випадково, саме Неопалима Купина є покровителькою вогнеборців, рятувальників, та заступницею всіх, хто потрапив у біду.
Напередодні професійного свята видання «Володимир Медіа» завітало до начальника Володимир-Волинського міськрайонного відділу управління ДСНС України у Волинській області В’ячеслава  Процюка, і дізнатися про будні пожежників міста Володимира-Волинського і району,  з якими труднощами стикаються під час ліквідації надзвичайних ситуацій.
В’ячеслав Процюк очолює колектив рятувальників з грудня 2018 року, однак він не є новачком на цій службі, оскільки обіймав ряд посад, що входять до структури  відділу: від начальника караулу до начальника  пожежно – рятувальної частини № 7.

– Найбільше закарбувалося у пам’яті ліквідація наслідків природних катаклізмів поза межами Володимира-Волинського,- розповідає В’ячеслав Миколайович. – Разом зі своїми товаришами по службі довелося ліквідовувати наслідки буревію, який пронісся  Турійським районом, витік фосфору на Львівщині та  повені на Закарпатті.  І хоча ми потрапили у другий заїзд, однак побачене запам’яталося. Зрозумів одне: природа має  велику рушійну силу, яка здатна зруйнувати усе на своєму шляху. Спостерігаючи наслідки катаклізмів, задумувався над тим як  люди, котрі опинилися у центрі подій, себе відчували у ці моменти? Окрім цього психологічно важко надавати допомогу під час дорожньо-транспортних пригод. У такій ситуації головне – вірно зорієнтуватися, встановити  черговість дій та прийняти важливі миттєві рішення. Важко зустрічатися з  родичами загиблих, які прибувають на місце події. Повірте, навіть чуже горе накладає відбиток, і жахлива картина побаченого  надовго закарбовується у свідомості.

За час служби місцеві рятувальники вже звикли до неординарних ситуацій та їх трагічних наслідків.  Бо  під час вибору професії твердо знали, що їх чекає попереду та з чим доведеться зустрічатися.  Тому плинність кадрів тут відсутня. Приходить молодь, йдуть на пенсію ветерани.

– На даний час особовий  склад відчутно омолодився,  серед офіцерів я практично найстарший, – продовжує В’ячеслав Миколайович (йому 35 років. Авт). Щодо рядового складу – найстаршому – 43. В основному служить молодь до 30 років.  Вважаю,  вік рятувальника повинен бути від 20 до 40 років. Це тоді людина повна сил, енергії та володіє хорошими фізіологічними можливостями.

Віднедавна автопарк поповнився пожежним автомобілем. Є  в наявності нові кисневі апарати.  За кошти міського бюджету придбано нову компресорну станцію. Підтримується тісна співпраця у плані фінансової допомоги із місцевими органами влади та самоврядування.

-У рамках Програми співпраці Зимнівська ОТГ та Зарічанська ОТГ обіцяє нам придбати   пожежні рукави та радіостанцію, – наголошує В’ячеслав Миколайович. – Звісно, є певні труднощі під час гасіння пожежі у селах, оскільки там практично відсутні місця для забору води. У таких ситуаціях ми орієнтуємося на місці і   для ліквідації пожеж одночасно залучається декілька одиниць техніки.

Проблема утримання пожежних команд в районі й надалі існує, попри децентралізацію та самодостатні бюджети. А ті одиниці пожежних підрозділів, що залишилися, не мають нової пожежної техніки та оснащення. Однак, як наголошує В’ячеслав Процюк, іноді додаткових  три-чотири тонни води, підвезених сільськими пожежними автомобілями, можуть врятувати ситуацію.

– Дивно, що депутати в селах швидше виділять кошти на ремонт дороги, ніж на утримання або створення пожежної команди, – наголошує В’ячеслав Процюк. – І тільки після того, як трапляється біда, починають  бідкатися на відсутність пожежної команди.

Здебільшого пожежі трапляються внаслідок людської недбалості. Кинутий недопалок в будинку, захаращення приміщення різноманітним непотребом, підпал сухої трави призводять до  трагедій. Гинуть люди, горить ліс або торф. Рятувальники у плані профілактики проводять бесіди, розповідають про наслідки необережного поводження з вогнем, проте це не завжди дає позитивні результати. Тому суха статистика й надалі залишається невтішною. Лише тільки в цьому році в  районі  загинуло четверо людей.  Найчастіше  гинуть у січневі свята. Причини різні – від замикання електричної проводки, виходу з ладу електричних та побутових приладів  до необережного поводження з вогнем.

-На сьогоднішній день реформування та розвиток служби надзвичайних ситуацій набуває позитиву. Збільшене грошове забезпечення особового  складу, запущено державну програму «Житло у лізинг», де певний відсоток (до 40%) повернення коштів по кредиту за нове житло  бере на себе держава. Вісім моїх колег  по області скористалися таким правом, – завершує розмову на оптимістичній ноті В’ячеслав Процюк.

Сьогодні день нагород та вітальних промов для вогнеборців та рятувальників. Комусь вручатимуть грамоти, комусь грошові винагороди, а декотрого представлять до державних нагород. Видання «Володимир Медіа» приєднується до вітальних слів та бажає усіх благ не лише рятувальникам, а й їхнім родинам.

 

 

 

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини