«Інколи життя може не вистачити на відновлення нервової системи»

16.06.2019 | Без категорії | перегляди:

  ТЕРНАВСЬКА Ольга – молодий лікар-невропатолог Володимир-Волинського ТМО.  Народилася і виросла у Володимирі. Закінчила третю школу та вступила до місцевого медичного коледжу. Після закінчення працювала в Устилузькій лікарні медсестрою, після чого пішла навчатися до медичного університету. Інтернатуру проходила у Луцьку та Києві, і з 2016 року працює у рідному місті.

– Якось від однієї лікарки почула, що найспокійнішою спеціалізацією є неврологія. Постукаєш молоточком по коліну, і все стає зрозумілим, жартувала вона. Пригадала її слова перед проходженням інтернатури, – розповідає Ольга Миколаївна. – Вони виявились пророчими, коли обирала фах. Та от спокійною цю роботу не назвеш, адже маєш справу з пацієнтами різного ступеня захворюваннями. До на нас у відділення потрапляють люди з інсультами, черепно-мозковими травмами, нервовими розладами, радикулітами… До кожного повинен бути індивідуальний підхід, підібране правильне лікування.

У народі побутує думка: усі хвороби від нервів та що нервові клітини не відновлюються… Однозначно не можна так сказати. Швидше за все хвороби бувають від наслідків, спровокованих стресами. Щодо відновлення нервових клітин, вони  відновлюються, але дуже повільно. Тому потрібно добре подумати перед тим як нервувати. Інколи життя може не вистачити на те, щоб відновити нервову систему. Краще її поберегти.

Як відрізнити неврологічне захворювання від психічного? Це непросто, оскільки неврологія межує з психіатрією. Інколи щоб стабілізувати стан людини, потрібно співпрацювати з психіатром. Варто додати, багато пацієнтів ліпше сприймають факт лікування у невропатолога ніж у психіатра. Хоча декотрим не завадила б консультація психолога.

Найскладніший випадок у вашій практиці? Здебільшого, це наслідки травм, в окремих випадках, – складних. У відділенні проходив лікування молодий хлопець, який отримав важку черепно-мозкову травму і був прооперований у Києві.  На амбулаторне лікування був скерований за місцем проживання. Поступають хворі з епілепсією, як діти, так і дорослі. Також чимало випадків з хворобою Паркінсона, діагностуємо міастенію у молодих жінок.

Наймолодші пацієнти? Діти до року.

Які нові методи лікування захворювань, пов’язані з неврологією є? Сьогодні досить популярна і дієва методика – тромболізис,  це визнана в усьому світі розчинення тромбу, що сприяє відновленню у хворого нормального кровотоку при інсульті і до 27% підвищує його шанси вижити й уникнути інвалідності. Внутрішньовенне або внутрішньоартеріальне введення препаратів, що розчиняють тромб у перші години після появи симптомів є ефективним способом лікування ішемічного інсульту, який сприяє найбільш швидкому і повному відновленню порушених неврологічних функцій. Надзвичайно важливо не пропустити перші симптоми. На базі ТМО маємо усі умови для її застосування, та, на жаль, немає препарату, який застосовують при лікуванні. Він є доровартісним, окрім того, придбати в аптеках його практично неможливо. А держава не виділяє. Відомі випадки, коли людина після інсульту не могла рухати ногою або рукою, після введення цього препарату функції відновлювались.

У країнах ЄС метод тромболізису використовують близько у 25% хворих з інсультом, в Україні — менше ніж у 1%.

 Емоції, які  переважають у роботі? Важко відповісти на це запитання, оскільки все залежить від специфіки захворювання пацієнтів, за яких ти хвилюєшся. Тому й емоції бувають здебільшого негативні.

Не виникало бажання працювати за кордоном? Ніколи не задумувалась над цим, бо у мене є все, чого потребую тут. Та й по натурі своїй я домосід.

Основне правило, яким керуєтесь у роботі? Не нашкодь.

Чи є підтримка старших колег? Так. У нас різновіковий колектив. А донедавна у ньому переважали лікарі, котрі пропрацювали багато років. Сьогодні їм на зміну приходять молоді фахівці, котрі мають бажання працювати, розвиватися, і які прислухаються до порад наставників, за плечима яких багаторічний досвід роботи.  Коли виникають будь-які питання, ми разом шукаємо їх вирішення.

Щоб хотіли побажати майбутнім невропатологам? Варто зважити усі «за» і «проти». Слід пам’ятати насамперед, що це – робота з людьми, тому потрібно бути готовим до того, що доведеться зіштовхуватися з різними ситуаціями. А ще не боятися співпрацювати зі своїми колегами, радитися з ними і вміти визнавати свої помилки.

Завідувачка неврологічного відділення Світлана ШЕВЧУК – фахівець з багаторічним стажем, зізнається, обрала професію лікаря тому, що завжди хотіла допомагати людям. І її мрія збулася. На запитання, якими  критеріями повинен володіти лікар, відповідає: доброзичливість, людяність, щирість та професіоналізм. Саме такими якостями наділені у відділенні усі його працівники. Доповнюючи свою молодшу колегу, Ольгу Тернавську, Світлана Олександрівна не приховує й проблемні питання. А саме: недостатнє фінансування медицини, яке негативно відбивається на лікуванні пацієнтів.

– Сьогодні чи не усі ліки люди змушені купувати власним коштом, – говорить лікарка. – Ще кілька років тому безкоштовно могли лікувати ветеранів, тепер на них держава не виділяє грошей. Ця ж нова методика, – тромболізис… Ми закінчили спеціальні курси по її застосуванню, є усі умови, а необхідний препарат не виділяється державою. Хочу додати також, що на все відділення – одна санітарка. Це велике навантаження на людину, адже чимало хворих є лежачими, за якими потрібен постійний догляд. Окрім вищеназваних Ольгою Тернавською захворювань, з якими поступають пацієнти, у нас проходять лікування люди з розсіяним склерозом. Тепер є ліки, що дають можливість жити їм активним життям. Ті, у кого хвороба задавнена,  завдяки цим препаратам можуть самостійно рухатися і давати собі раду. Це величезний плюс, зважаючи на її наслідки .

Та попри проблеми, Світлана Олександрівна ділиться й приємними досягненнями відділення та лікарні зокрема. Приміром, ось уже чотири роки ТМО  присвоєну статус  «Чиста лікарня». Також вдалося виграти тендер на облаштування реабілітаційної кімнати. Величезна заслуга у цьому завідувача фізкабінетом Олександра Васильчука, котрий здійснив реорганізацію. Тепер тут роблять витяжку хребта, є спеціальні тренажери, на яких розробляються кінцівки після паралічу, дітки зі сколіозом проходять лікування. Для молодих фахівців, котрі прийшли працювати в лікарню, головний лікар Олександр Клачук подбав про житло, переобладнавши кілька кімнат в одноповерхових приміщеннях, що поруч з лікарнею.  Підтримують і спонсори, зокрема керівник «Гербор Холдинг» Олег Борбелюк», котрий надав для відділення меблі, допомагає влада.

Насамкінець Світлана Олександрівна додає, попри напружений робочий графік та постійну зайнятість, вона любить свою роботу, якій віддала багато років. Зараз у неї є  можливість поділитися набутим досвідом з молодими фахівцями, які вже зарекомендували себе з найкращого боку. Вони сміливо висловлюють свою точку зору щодо лікування пацієнтів, цікавляться думкою старших колег, усі разом обговорюють важливі моменти.

– Нам прийшла достойна заміна, якій можна довірити здоров’я людей, впевнена, все буде добре, – резюмує завідувачка.

Жанна БІЛОЦЬКА

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини