«Казка» про  бюджет-2018

26.09.2017 | Новини | перегляди:

Як зазначає «МИНПРОМ» з посиланням на ubr.ua, Держбюджет 2018 урочисто презентований і переданий до Верховної Ради, не є таким, як його  вихваляє  уряд.

Уряд Гройсмана обіцяє, що до кінця 2018 року середня зарплата в Україні досягне 8629 грн. З урахуванням їх прогнозу курсу долара, виходить, що зарплата в доларовому еквіваленті українці отримуватимуть $ 285 доларів. Тобто на $ 25 більше, ніж зараз.   Іншими словами, уряд визнає, що до рівня 2013 року, коли зарплата в країні була більше $ 400, Україна дотягне не скоро. При нинішній динаміці для цього знадобиться понад десяти років.

Зростання ВВП в бюджеті 2018 оцінили в 3%. Таку ж цифру закладали і в кошторис нинішнього року. Однак зараз говорять про куди більш скромному рості – всього 1,6-1,8%. Але справа не в одній тільки цифрі.  У Кабміні стверджують, що драйвером зростання ВВП стане експорт. Очікується, що країна зможе наростити закордонні поставки продукції з високою доданою вартістю. Однак за цими оцінками уряд не помічає або відмовляється помічати очевидні речі.

Справді, в першому півріччі 2017 року обсяг експорту в порівнянні з аналогічним періодом минулого року виріс на 27%. Однак промисловість і сільське господарство просіли. Зараз близько половини нашого експорту – це продукти харчування та зерно. Близько третини припадає на метал і продукцію з нього. Українське машинобудування в структурі поставок на зовнішні ринки займає не більше 7%.

Дуже сумнівно, що всього за рік економіка України зможе переорієнтуватися з експорту зерна, на експорт смартфонів. Звичайно, уряд Гройсмана може знати і якийсь неймовірний фокус, про який вважає за краще мовчати до пори. Але куди реалістичніше виглядають менш амбітні оцінки – зростання ВВП в Україні в 2018 році не перевищить 1%. А може і зовсім покаже негативну динаміку. Правда полягає в тому, що вітчизняна економіка не має драйвів зростання на наступний рік. А експорт не завжди рятує.

Згідно з проектом держбюджету, в 2018-му планується зібрати майже на 15% податків більше, ніж в нинішньому році. І на 43% більше, ніж в 2016-му. Простіше кажучи, уряд Гройсмана пропонує українцям ще сильніше затягнути паски.

Згідно з розрахунками уряду, в наступному році українці заплатять зі своїх доходів на 32% податків більше, ніж роком раніше. Фіскальний тиск на доходи українців зростає рік від року. Напевно, це і називається «жити по-європейськи». Що ж, фіскальний тиск в Україні дійсно наближається до європейських стандартів. Так ось зарплата, на жаль, далека від рівня ЄС.

Влада знову мріє про «відбілюванні» зарплат. І заявляють, що завдяки їхнім реформам бізнесу стало вигідно платити зарплату «в білу». Тим часом, реальна ситуація виглядає інакше. За найскромнішими підрахунками близько 50% доходів українці отримують в конверті. Ті ж, хто отримує зарплату легально, сплачують за всіх. Їм-то і дістанеться від закладеного в кошторисі зростання податкових надходжень.

Як і раніше, одним з найважливіших джерел наповнення держбюджету залишається ПДВ. Планується, що в 2018 році українці заплатять у скарбницю на 32% більше ПДВ, ніж у 2017-му. Важливо відзначити, що податок на додану вартість платять насамперед прості громадяни,  які купують товари в роздрібній мережі. Строго кажучи, ПДВ – це податок на покупки українців.

Так звідки в уряді Гройсмана виникла гіпотеза, що в умовах стагнації економіки українці почнуть купувати більше? Адже це ті самі люди, які ледве зводять кінці з кінцями і не можуть знайти роботу.  Може прем’єр вважає, що ключова мета його реформ – масово відправити українців на заробітки в ЄС. Привезти гроші звідти, щоб було чим заплатити за комунальні послуги і наповнити держбюджет для продовження «реформ».

В Україні люблять обговорювати держбюджет, дискутувати про нього, обговорювати окремі цифри. Однак ніхто навіть не пробував змусити уряд прозвітувати про роботу за торішньою кошторисі. У підсумку все зводиться до того, що уряд лише щосили намагається зібрати з українців побільше дене

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини