Підсумки Нормандської зустрічі: малими кроками – до миру

10.12.2019 | Новини

Переглядів: 4

Цієї зустрічі, вперше за три останні роки, добився президент Зеленський. Ангела Меркель  у підсумку сказала: «Сьогодні ми подолали час простою». Але це ніяк не означає, що результат буде миттєвим. Роки бездіяльності минулої влади, їхнє бажання пролонгувати війну якомога надовше та заробити на ній, дає свій негативний вплив на нинішню ситуацію.

Зустрічі у нормандському форматі Володимир Зеленський домігся своєю стратегією – просуватися вперед, до миру, малими кроками, перевіряючи виконання усіх домовленостей. Тож багатогодинні переговори завершились окресленням у більшості короткочасних планів та узгодженням орієнтовної дати наступної зустрічі для обговорення подальших дій.

Серед головного, що буде виконано вже у грудні 2019:

– повне, всебічне та безстрокове припинення вогню на сході України;
 – розширення мандату Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ з можливістю здійснення цілодобового моніторингу 24/7, щоб не дати можливості сепаратистам здійснювати нічні обстріли;

– обмін полоненими за принципом «всіх на всіх» з верифікацією повних списків та наданням повного доступу представникам Міжнародного комітету Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб;

– облаштування нових пропускних пунктів на лінії розмежування.

У плані на наступні 4 місяці дуже важливим є пункт щодо трьох нових ділянок розведення військ. Це означає, що не буде розведення по всій лінії розмежування (як хотіла Росія), а будуть ще три ділянки, і в нас буде час на підготовку позицій. Самі точки погодить ТКГ у Мінську. Президент наполягає на «простих» точках – які важливі з гуманітарної точки зору, але не становлять загрози у військово-стратегічному плані. Ані про Счастье, ані про Дебальцеве мова не йде.

І окремого роз’яснення потребує питання особливого статусу Донбасу. Конкретної дати проведення виборів на Донбасі немає, а щодо кордону Україна стоїть на міцних позиціях «спочатку безпека». Формулу Штайнмайєра в закон імплементують, але не відразу: спочатку Україна має переконатись, чи є з боку Росії воля до кроків назустріч (по обміну полонених, розведенню військ тощо).

 Отож, на цей час головний переговорний майданчик переміщується у Мінську ТКГ, якій лідери доручили імплементацію домовленостей. Президент Зеленський наполягає на тому, щоб участь у роботі ТКГ брали представники жителів Донбасу, які проживають на території, підконтрольній України та змушені були покинути рідні домівки через війну.

Помічник народного депутата України

фракції «Слуга народу» Валерія Стернійчука  

Павло Горошкевич

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини