Понеділок, 21 червня 2021, 19:32

Що говорили про повернення Володимиру-Волинському його історичної назви містяни два роки тому

18.03.2020 | Новини | перегляди:

Видання продовжує тему перейменування міста. Нагадаємо: у червні 2018 року на засіданні ради з молодіжної політики при виконавчому комітеті Володимир-Волинської міської ради голова молодіжної ради Максим Климюк скерував звернення до міського голови Петра Саганюка, виконавчого комітету щодо повернення історичної назви місту без додаткової «Волинський», яке було одноголосно підтримано. Той, у свою чергу, передоручив її очолювати своєму першому заступнику Ярославу Матвійчуку. Сьогодні маємо березень 2020 року, а справа так і не зрушила з місця.

Учора Максим Клим’юк зареєстрував проєкт рішення про розгляд на черговій сесії питання щодо повернення місту його історичної назви. Він зазначає, що питання є дискусійне, і перед тим, як прийняти рішення, потрібно детально та грунтовно вивчити історичну, економічну та практичну сторону, залучивши до обговорення спеціалістів та жителів, що планується зробити.

За результатами опитування, яке проводило “ВолодимирМедіа” два роки тому, і у якому взяло участь понад 10 тисяч респондентів, (82%) виступило “за” повернення історичної назви, «проти» – (17%) та (1%) утримався.

Своїми думками поділилися містяни. Давайте пригадаємо, що говорили тоді.

Так, народний депутат України Ігор ГУЗЬ, підтримав ідею, оскільки вважає, це було б правильним рішенням. Однак, зазначив він, до цього потрібно грамотно підготуватися. Провести широкі громадські обговорення, вивчити усі питання і максимально продумати як мінімізувати проблеми людей, що можуть виникнути після перейменування. А відповідне рішення буде приймати Верховна Рада України на підставі звернення міської ради. Варто зазначити, ще одному місту в Україні – Переяславу-Хмельницькому громада теж вирішила повернути історичну назву. І нічого страшного не сталося. Головне – грамотний підхід, і все буде добре.

Начальник Володимир-Волинського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України Григорій ЦАЛЬ-ЦАЛКО. Історичну назву місту повертати треба, так місто назвали його засновники. І вони певно не хотіли б щоб народжене ними дитя називали по іншому. Тим більше, ідея перейменування неодноразово піднімалась в місті. Фінансовий бік питання – тема для глибокого вивчення і обговорення. На допомогу- досвід перейменування багатьох українських міст, мається на увазі не в рамках декомунізації.

Священник УПЦ КП отець Євген РЯБЕЦЬ. Повністю підтримую ідею з поверненням Володимиру його історичної назви. Це питання назріло давно і неодноразово порушувалось на різноманітних заходах, зокрема і митрополитом Луцьким та Волинським УПЦ КП Михаїлом. То була велика помилкаЮ коли вирішили зробити його з додатком – «Волинський», яку варто виправити і повернутись до витоків.

Священик УПЦ КП Микола Гінайло. У нас немає іншої альтернативи як повернути історичну назву місту – Володимир, і повернутися до витоків. Лише таким чином позбудемося москальсько-гундяївського смороду, відродимо свідомість і доведемо, що ми є не хохли, а українці. Саме за це  стоять на смерть мої побратими сьогодні. Беззаперечно, місту має бути повернута його історична назва.

Член міськвиконкому, учасник Революції Гідності та бойових дій Олександр ПРИСТУПА. Я ще до війни підіймав цю тему. Місто повинно називатися – Володимир, і без ніяких додатків. У своїй лексиці я давно вже використовую, так як і більшість жителів міста назву Володимир. Тому вважаю за правильне повернутися до історичної назви.

Директор ЗОШ №1 Людмила САМУСЄВА.  Кожна назва несе свою ауру. Я думаю, що історична назва міста має свою величність та індивідуальність. Тож ідтримую цю ідею.

Мистецтвознавець Олександр ПЕТРУНІН. Однозначно – Володимир. Як це підтвердує історична назва. З 988 по 1795 рік місто називалося саме так. Сучасна подвійна назва з’явилася у часи царської Росії. Володимиром наше місто звалося ще тоді, коли на місці Москви та їхнього “Владіміра” росла тайга. Це те, що зафіксовано в історичних джерелах. Відновити історичну назву потрібно однозначно.Сучасну, подвійну  в розмові місцеві люди не вживають, кажуть “Володимир”. І це єдине в Україні місто з такою назвою.

Виконавчий директор Асоціації місцевого самоврядування «Прибужжя” Валентина СТЕПЮК. Я за те, щоб повернути місту його історичну назву, яку він мав майже понад тисячу років, – Володимир. Адже на сторінках «Повісті минулих літ» у 988 році говориться про місто Володимир (давня назва Ладомир). Київський князь Володимир Святославич передав місто у володіння своєму сину Всеволоду. А місто назвали на честь князя київського Володимира Великого. А вже наприкінці XVIII ст. перейменували місто на Володимир-Волинський, щоб воно відрізнялось від російського Владимира на Клязьмі. Це несправедливо. Тому історична справедливість має бути відновлена. Рада, що накінець славне місто Великого князя буде носити його ім’я без будь-яких прикладок.

Журналіст Тетяна ІЗОТОВА. На мою думку місту вже давно повернути його історичну назву аби врешті позбутись додатку “Волинський”, яким його нарекли під час російської окупації наприкінці 18 століття. Наше місто, яке ще часто називають “княжим” назване на честь його засновника князя Володимира Святославича і нам більше не потрібна ця додаткова ідентифікація, щоб не плутати з російським містом на Клязьмі. Усім містянам варто знати, пам’ятати та пишатись своєю славною історією, яку залишаємо у спадок своїм нащадкам. Мова про це ведеться уже не перший рік і потрібно врешті справу довести до кінця, адже завжди, як зазначають противники перейменування, будуть “нагальніші проблеми, що більше на часі”, утім є речі не менш важливі, аніж асфальтування вулиць.

 Місцевий активіст, підприємець, який неодноразово пропонував власні архітектурні проекти, які б поліпшили благоустрій міста Андрій ГНАТЮК. Володимир був князем Київським. Його також називали Великим, а не Волинським. Коли назву міста у 1795-му році замінили на Володимир-Великий,  це прямо вказувало на честь кого назвали місто, а не де воно знаходиться. Тож я виступаю за повернення місту його історичної назви. І Володимир, сподіваюсь, мене підтримав би. Оскільки наше місто не має нічого спільного з Володимиром в Росії, який заснував князь Київський Володимир Мономах на 100 років пізніше.


Голова громадської ради, учасник АТО, керівник  компанії«OSB House Україна» Роман Мартинюк
. Питання повернення місту історичної назви вирішити було необхідно вже давно. Зволікання із року в рік його не вирішує, а лише затягує час. Ми всі добре знаємо хто і чому змінив назву міста. Зараз саме час позбутися негативного спадку! Щодо зміни назви,  кожна людина має своє ім’я яке їй після народження обирають батьки. Ім’я не впливає на здоров’я, достаток чи долю людини. В усякому разі це неможливо спростувати чи довести. Теж саме стосується і міст. Від давніх часів усі міста мали свою назву. Сусіди і мешканці міст використовували їх у власних розмовах. Наше місто дуже давнє і мало своє ім’ я яке носило багато століть поспіль. У темні часи загарбники змінили цю назву заради возвеличення свого “Володимира” який називався “Володимир на Клязьмі” – так ніби говорить історія. Тобто назва нашого міста зазнала принизливого спотворення. Додаток “Волинський” сам по собі не є приниженням. Однак неприємною є саме мета перейменування. Тому повернення колишньої назви місту не додасть жодної матеріальної користі мешканцям. Однак перейменування буде доказом того, що ми гідні своїїх нащадків та маємо власну гідність та історичну пам’ять. Тобто усі переваги цього лежать виключно у площині свідомості та гідності людей.

Ігор ПОДЗІДЗЕЙ, співзасновник будівельної компанії «OSB House Україна»: «Місту варто повернути власне ім’я. На мою думку, не хто і коли? Головне – сам факт. А 1030-та річниця від першої офіційної згадки чудовий привід.

Анатолій БОЙКО, Волинський майстер унікальних виробів з яєчної шкарлупи: «На мою думку, потрібно повернути історичну назву місту, яким його називали при заснуванні. Володимир століттями так називався від моменту заснування, і багато історичних документів це підтверджують. А Волинський додали через ще одне місто в Росії – Владімір на Клязьмі».

Адам ОМЕЛЬЧУК, голова Володимир-Волинської міськрайонної організації спілки ветеранів Афганістану: «Це питання давно пора було вирішити, щоб відновити історичну справедливість. А проблеми… Вони завжди були і будуть. І як давали їм раду, так і даватимемо. Тож проблем з перейменуванням не бачу. Та перед тим варто вивичити усі деталі, яким чином це можна зробити».

Володимир МУЗИЧЕНКО, автор книги «Володимир єврейський»: «До цієї ініціативи ставлюсь позитивно. Єдине, треба зважити на пов’язані з цим юридичні і фінансові питання. Наскільки вони критичні. Назва зафіксована у всіх базах, документах, печатках, статутах і т.п. і т.д. Треба врахувати досвід перейменування інших міст. Це серйозна справа, якою мають займатись фахівці».

Дискусії у продовження теми тривають. Яким чином вирішуватиметься питання, – дасться знати. Врешті решт потрібно ставити крапку, переконаний Максим Клим’юк. І вирішувати: залишати місту теперішню назву, чи повернутися до історичної?

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини