ХОЛМСЬКА БОГОРОДИЦЯ – БЕЗЦІННИЙ СКАРБ УКРАЇНИ

23.10.2023 | Новини

Переглядів: 69

Серед жителів м. Володимира  є багато переселенців з Холмщини та їх нащадків. Холмщина – етнічні українські землі, які внаслідок домовленостей тоталітарних політиків у другій половині 20ст. відійшли до складу Польщі.

Упродовж віків холмщани як частина українського народу створили свій оригінальний фольклор – пісні, вірші, прислів’я, приказки, свою оригінальну кухню. Серед уродженців того краю було і є  чимало талановитих людей, зокрема, відомий історик Михайло Грушевський.

Походить з Холмщини і ікона Холмської Богородиці, її вік налічує понад 1000 років. Ця унікальна перлина сакрального живописи має свою давню і зворушливу історію.

Професор-мистецтвознавець Дмитро Степовик у своєму дослідженні про історію Холмської Богородиці зазначав, що ця ікона була написана ще наприкінці 10ст. у монастирі «Студіон» у Константинополі(Візантія) і візантійський імператор Василь ІІ подарував її як шлюбний посаг царівні Анні – своїй сестрі, яка виходила заміж за київського князя Володимира Великого. У 988 році ікона потрапила до Києва. Професор Степовик вважає, що ікона перебувала у Десятинній церкві, згодом у Софіївському соборі і інших храмах Києва, а також у літній резиденції князя Володимира у Вишгороді. У середині 12 століття розпочинаються активні напади татар на Київ і з метою безпеки у 1223 році князь  Данило Галицький перевозить ікону до Холма, там вона перебувала 722 роки і дістала назву Холмської. Не один раз образ покидав місто Холм, перебував у руках людей різних віросповідань, таємниче зникав і з’являвся знову. У 1261 році на Холм напали татари, зокрема хан Бурундай, який зруйнував православний собор, здер з ікони золотий оклад, а її вкинув у руїни храму. Ікона була знайдена через 100 років.

У 1596 році Холмська єпархія перейшла до унії і ікона опинилася у руках греко-католиків. У 1651 році польський король Ян Казимир за порадою єпископа Холмського Якова Суші бере ікону в похід проти козаків і у битві під Берестечком король перемагає. Проте , у битві під Жванцем поляки програють козакам і король втрачає інтерес до ікони. Єпископ Яків Суша переїздить з іконою у різні місця.

У 1875 році святиня у Холмі повертається до православних і до Першої Світової війни перебуває у рідній обителі. У 1915 році православне духовенство покидає окупований австрійськими військами Холм.

Ікону було перевезено до Москви. У 1918 році- в той час як було проголошено Українську Народну Республіку, ікона повернулася до Києва і зберігалася у Флорівському жіночому монастирі. У 20-30 х роках 20ст. радянська влада проводила конфіскацію церковних цінностей нібито з метою допомоги голодуючим і тому таку цінну ікону тримати в церкві було небезпечно, держава могла б її відібрати. Певний час ікона зберігалася на квартирі відомого історика Наталії Полонської-Василенко.

У 1940 році німцями було відновлено православну єпархію в Холмі і її  очолив Іван Огієнко.(Митрополит Іларіон). Його стараннями ікона Холмської Богородиці була повернута до Холма  .Над її реставрацією працював Микола Прахов – син відомого професора-мистецтвознавця Адріана Прахова(А.Прахов брав участь в дослідженні руїн Успенського собору в 19ст. у Володимирі-Волинському). У 1944 році фронт відкотився на захід і митрополит Іларіон емігрує до Канади. Він мав намір забрати ікону з собою, але поблизу Кракова поїзд з іконами та іншими культурними цінностями потрапив під бомбардування. Люди врятували святиню. Парафіянка Іларія Булгакова(двоюрідна сестра відомого письменника Михайла Булгакова) перенесла ікону до Любліна, звідти її забрав настоятель холмського храму Гаврило Коробчук. У 1945 році сім’я Гаврила Коробчука була переселена до Луцька. Ікона разом з ними потрапила на Волинь. Тут вона зберігалася до 1968 року. По смерті отця Гаврила його старша донька Люба забрала святиню до Івано-Франківська. У 1996 році його молодша донька Надія Горлицька привезла ікону знову до Луцька. 15 вересня 2000 року пані Надія Горлицька передала ікону на вічне зберігання до Волинського краєзнавчого музею. Реставратор Анатолій Квасюк повернув іконі її первісний вигляд.

Зараз ікона Холмської Богородиці зберігається у Музеї Волинської ікони в Луцьку.

Таким чином,  одна з найдавніших ікон православного світу, безцінний скарб нашої духовності стала назавжди власністю держави України.

  Ще у 17 столітті було зафіксовано понад 700 чудес, які здійснилися завдяки іконі Холмської Богородиці.

Щороку у музеї Волинської ікони відбуваються служби і паломництва. Там тисячі християн різних конфесій моляться біля цієї унікальної ікони.

Мені, як нащадку холмщан, теж доводилося бути біля ікони Холмської Богородиці – біля неї відчувається особливе духовне піднесення, адже за понад тисячолітню історію цей образ набрав особливої духовної енергетики і є безцінним скарбом як з історичної, так і релігійної точки зору.

                                                              Богдан Янович,

науковий співробітник історичного музею.

 
Новини інших ЗМІ
Випадкові новини